Festival dračích lodí v Kojetíně není nováčkem mezi podobnými soutěžemi, letos se koná už devátý ročník. Jeho organizátory z vodáckého oddílu Kanoistika Kojetín při přípravě této akce téměř nic nepřekvapí.

„Začínáme se chystat už měsíce předem, nejintenzivnější byl tento týden. Na přípravě se podílejí všichni z našeho oddílu i jejich rodinní příslušníci. Dnes jsme tu od půl sedmé a zůstaneme až do nočních hodin, v neděli pokračujeme zase hned ráno, závod skončí ve dvě hodiny odpoledne a pak nás čeká už jen vyhlášení výsledků," popisuje povinnosti organizátorů Alena Zicháčková, která se dračích lodí aktivně účastní už sedmým rokem.

Tento víkend přijelo do Kojetína šestadvacet posádek. Každá se skládá minimálně ze dvaceti veslařů, jednoho bubeníka, který udává tempo veslování, a jednoho kormidelníka.

Soutěží se v kategoriích Fun, Grand Prix, Dračice a Desítky, kdy je v každé lodi místo dvaceti závodníků jen deset.

Závody se jezdí na trati dvě stě metrů nebo jeden kilometr. Z

ávodníkům se sčítají časy, výsledný je pak nominuje do kategorie, ve které jedou finálové jízdy.

Aby se dvacet veslařů domluvilo, je třeba mít disciplínu.

„Kolektivní sport je fantastický zážitek. V partě dvaceti lidí musí každý pracovat na tom, aby loď dojela jako první. Je potřeba mít disciplínu, pokud to člověk chce někam dotáhnout, musí chodit na pravidelné tréninky," vysvětlil ředitel závodu Pavel Válek.

Družstva, která se v Kojetíně ukázala, se buď sejdou na jediný víkend v roce, nebo se účastní i jiných závodů a pravidelně trénují.

Dračia légia z Trenčína patří ke stálým návštěvníkům.

„Protože na Slovensku takových zájezdů moc není, jezdíme veslovat na Moravu. Teď vedeme Moravskou ligu, ačkoliv je průměrný věk posádky čtyřiapadesát let," pochlubil se Jiří Huděc, kapitán lodi.

Soutěže se účastní i kojetínští junioři, přestože pouze rekreačně.

„Věnujeme se hlavně kanoistice, dnes tu ani nemáme žádného soupeře. Na kanoistiku máme dobré trenéry, takže se nám daří porážet i velké kluby jako je Nymburk," vysvětlil Antonín Hrabal, který bude tuzemsko reprezentovat na polských Olympijských nadějích.

Přestože jsou dračí lodě amatérským sportem, věnuje se jim ve světě šedesát milionů nadšenců.

„Kdyby se dračí lodě zprofesionali­zovaly, tak by to byl pro tento sport konec. Dokud to není finančně příliš náročné, může se i taková česká liga držet na světové úrovni. Líbí se mi současná amatérská podoba. Je to mezigenerační sport a v posádce mohou být i ženy, což je skvělé," dodal Pavel Válek.

Za pár desítek sekund dojely lodě do cíle. U mostu se otáčejí a přijíždí k dřevěným molů, aby mohli do loděk nastoupit další netrpěliví závodníci. Všichni si chtějí zkusit, jaké jsou dnes podmínky. A všichni si chtějí závody co nejvíce užít.

Martina Vrtělová