Jejich klienti nejčastěji volí leteckou dopravu s nabídkou zájezdu all inclusive. A jaké země jsou letos nejvíce „in“?

Podle cestovních kanceláří je to Řecko, naopak opadl zájem o Chorvatsko. „Letos velice naskočil zájem o Řecko, hned za ním je Bulharsko, Tunis a pak Itálie. Naopak jsme zaznamenali pokles zájmu o Španělsko a hlavně Chorvatsko. Tam je to způsobené povinnou dálniční známkou a celkovým zdražením,“ řekla pracovnice jedné z přerovských cestovních agentur Lenka Růžičková.

Ne všechny cestovní agentury však letos zaznamenaly menší zájem o Chorvatsko. „Je to tak mediálně prezentováno, ale není to pravda. Zájezdy do Chorvatska jdou na odbyt. Máme je vykoupené i čtrnáct dní dopředu,“ oponuje Martina Masná z jiné cestovní agentury v Přerově.

Zaměstnanci cestovních kanceláří se však shodují v tom, že lidé čím dál více dávají přednost dovolené, kde si nemusí sami vařit.

„A nejen to. Jejich nároky stoupají i co se týká ubytování. Už se nechtějí tísnit například v jedné místnosti. Mají požadavky například na klimatizaci či bazén u hotelu,“ vysvětlila Jana Zdráhalová z cestovní agentury v Lipníku nad Bečvou.

Podle zaměstnanců cestovních kanceláří se letos zvýšil zájem i o tuzemskou dovolenou nebo pobyt na Slovensku.

„Oproti loňsku jsme těchto zájezdů prodali letos mnohem více. Stejně tak více klientů letos vyhledává termální koupaliště na Slovensku,“ upřesnila Růžičková.

Velký zájem o destinace jako je Řecko a Itálie potvrzují i v přerovské cestovní kanceláři Rialto. „Lidé chtějí nejvíce Řecko a Itálii. Zájem je ale i o pobyty v Tunisku, Turecku nebo Bulharsku,“ vyjmenovala pracovnice kanceláře Andrea Hoffmannová.

Podle jejích slov jsou nejvíce upřednostňovány ostrovy v Řecku jako Korfu nebo Lefkada. „Řecko mi vyhovuje, zejména mentalita místních lidí. Jsou úplně v pohodě, nikam nespěchají. Autobus vám zastaví, kde chcete, všichni lidé jsou na vás vlídní. Cena pobytu navíc není nijak přemrštěná,“ pochvaluje si Dana Kratochvílová z Přerovska, která už má letošní dovolenou za sebou.

Podle pracovníků cestovních kanceláří se lidé v posledních letech hodně zajímají také o pobyty na blízkém Slovensku.

Petra Poláková-Uvírová, Dagmar Rozkošná