„I když jsme měly letět až v září, Tunisko to nebude. Navštívily jsme několikrát Řecko, byly ve Španělsku i Egyptě. Tunisko jsme pořád odkládaly – a teď mě to mrzí. Máme čtyřiasedmdesát, a tak si chceme ještě něco užít," svěřila se vitální důchodkyně, která koupila zájezd u cestovní kanceláře v centru města.

„Ten pocit, že ležím na pláži a kolem mě prochází šílenec s kvérem, je strašný. V Egyptě hlídají hotely policisté, a tak se člověk cítí trochu bezpečněji," potvrzuje obavy její známá. Obě starší dámy zřejmě nakonec zvolí cestu na Mallorcu nebo do Andalusie.

Ministerstvo zahraničí vyzvalo v souvislosti s útokem v Tunisku české turisty, kteří v této zemi pobývají, nebo se tam právě chystají odjet, k maximální obezřetnosti.

„Doporučujeme vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob včetně tržišť, barů a restaurací vně hotelu a individuálnímu cestování po zemi," uvádí úřad. Velmi nestabilní je situace poblíž tuniské hranice s Alžírskem a Libyí.

Řecko, uprchlíci a peníze

Majitelé přerovských cestovních kanceláří potvrzují obavy lidí, kteří se v těchto dnech chystají na dovolenou. Kromě hromadného rušení dovolených v Tunisku se množí i dotazy ohledně Řecka, které od pondělí zavedlo takzvanou kontrolu kapitálu a uzavřelo banky kvůli bankrotu.

Dalším problémem jsou na jihu Evropy také uprchlíci z Afriky, kteří se objevili na některých řeckých ostrovech – například Kos nebo Lesbos.

Cestovní kanceláře radí turistům, kteří nyní vyrážejí do Řecka, aby si s sebou vzali dostatek hotovosti. Pobočky bank budou totiž zavřené až do 6. července a výše hotovosti, již si mohou Řekové za den vybrat z bankomatů, je omezena na 60 eur. Podle řecké vlády sice budou moci turisté vybírat z bankomatů bez omezení, otázkou ale zůstává, zda v nich budou peníze.

„Ani Řecko už kvůli běžencům z Afriky není tak bezpečné jako dříve a z pohledu turistů jsou teď asi nejméně rizikové menší ostrovy jako Lefkada nebo Kefalonie. Pokud ale naši klienti cestují na dovolenou na řecké ostrovy, tak žádné problémy nepozorují," vylíčila Svatava Cmerková, vedoucí přerovské cestovní kanceláře ve Wilsonově ulici.

Po tragické události v Tunisku mezi turisty, kteří se chystají do některé z muslimských zemí, neochladl zájem pouze o Turecko. Do Tuniska se lidé bojí a ani Egypt už není tak atraktivní jak dříve. I tam totiž v minulých letech při teroristických útocích umírali lidé.

Jistota? Chorvatsko

Z pohledu člověka, který si právě vybírá dovolenou, je zřejmě nejvíce bezpečnou volbou Chorvatsko.

„Myslím si, že na této situaci možná ještě vyděláme. Spousta lidí totiž bere Chorvatsko jako sázku na jistotu," soudí pracovnice přerovské cestovní kanceláře, která se specializuje na levnější zájezdy do Chorvatska.

Stany a karavany sice nenahradí pohodlí hotelu, ale jsou finančně přijatelné i pro rodiny s menšími příjmy. A přidanou hodnotou je pocit bezpečí.

„Chování klientů se po posledních událostech změnilo a kvůli obavám z uprchlíků poklesl dokonce i zájem i o Itálii," uzavřela.