Město však dosud neurčilo klienty, kteří se budou moci do nového domova důchodců nastěhovat.

Zájem je veliký: hlásí se čtyři sta lidí, komise jich ale může vybrat maximálně jednaosmdesát.

„Klienty nového domova pro seniory bude komise vybírat teprve příští týden,“ informovala náměstkyně přerovského primátora Šárka Krákorová Pajůrková.

Počet žádostí o umístění do domova pro seniory se vyšplhal už na více než čtyři stovky. Z tohoto počtu však zhruba jen sto padesát žadatelů pobírá příspěvek na péči, který je pro umístění do tohoto zařízení rozhodující.

„Při výběru klientů se budeme zaměřovat právě na osoby, které pobírají tento příspěvek. Příští týden zasedne komise, která z žadatelů vybere nové obyvatele domova, a to na základě kritérií, jež před časem schválila rada města, a také po konzultaci s lékařem,“ upřesnila ředitelka Sociálních služeb města Přerova Marta Vanišová.

I když ke slavnostnímu otevření nového zařízení dojde 1. září, první obyvatelé se tam podle jejích slov začnou stěhovat až o několik týdnů později.

„Stěhování proběhne po etapách. Předpokládám, že první obyvatelé se začnou zabydlovat někdy v druhé polovině září,“ doplnila Vanišová. Nový domov pro seniory se v Přerově buduje už od začátku loňského roku. Během přestavby objektu došlo několikrát k navýšení nákladů.

Z předpokládaných zhruba 139 milionů korun se už cena stavby vyšplhala na 167 milionů. Důvodem byly podle zástupců vedení města nepředvídatelné stavební vícepráce.

„Vždycky je to složitější, když dochází k přestavbě staré budovy a nevidí se do základů,“ řekla k tomu náměstkyně přerovského primátora Šárka Krákorová Pajůrková. V domově pro seniory se v současné době dokončují poslední úpravy.

„Finišujeme a kvaltujeme tak, abychom mohli nové zařízení 1. září slavnostně otevřít,“ prozradila ředitelka sociálních služeb Marta Vanišová.

Senioři budou v domově, který se skládá z několika pavilonů, bydlet ve 32 dvoulůžkových a 17 jednolůžkových pokojích. Z jedenaosmdesáti míst je dvacet určeno pro osoby s různými typy stařecké demence, jako je třeba Alzheimerova choroba.

Vyvařovna zde k dispozici nebude, stravu tak obyvatelům bude zajišťovat a dovážet jedna z kuchyní ve městě.