Projekt Domova pro seniory plánovalo před více než desíti lety bývalé vedení radnice. Jenže obec si tehdy vzala příliš velké sousto.

Turovice na stavbu získaly státní dotaci, ale zhotovitelská firma v průběhu realizace neustále navyšovala náklady - a nakonec odstoupila od smlouvy. Obec kvůli tomu musela vrátit státu dotaci i s penále a výrazně se zadlužila. Turovicím hrozil před lety bankrot - celkový dluh přesáhl 80 milionů korun.

S nově zrekonstruovaným zařízením v Turovicích obec nemá nic společného - stavba je dílem soukromého investora.

Ilustrační foto
Lipník žádá o dotaci na revitalizaci autobusového nádraží

„Domov pro seniory s námi dnes souvisí pouze tak, že leží na katastru naší obce a vytvoří nová místa pro zaměstnance i klienty. Rozestavěný objekt byl prodán v dražbě, kterou organizoval Finanční úřad v Olomouci. O částku, za kterou investor objekt odkoupil, se snížil dluh naší obce. S Finančním úřadem máme podepsaný splátkový kalendář, a ten plníme,“ nastínil starosta Turovic Radmil Tomčík.

„Olomoucký kraj nám vyšel vstříc v tom, že když dodržujeme splátkový kalendář, můžeme si podat žádost o dotaci třeba na nutnou rekonstrukci v obci nebo havarijní opravy. Pokud bychom ale chtěli realizovat vlastní investice, muselo by to být se souhlasem Finančního úřadu,“ doplnil starosta, který nové zařízení pro seniory v Turovicích vítá.

„Jsme rádi, že stavba začne plnit účel, ke kterému byla určena - míst v domovech pro seniory na Přerovsku je totiž nedostatek,“ podotkl.

Azylový dům pro bezdomovce má vyrůst v Kojetínské ulici v Přerově - v těsném sousedství romského ghetta.
Azylový dům v Přerově má příslib velké dotace. Co na to Romové z Kojetínské

Domov pro seniory v Turovicích je vlastnictvím soukromého investora z Plzně. Je rozdělen na tři propojené budovy a objekt je čtyřpodlažní. V komplexu je čtyřicet pět bytů, které se skládají ze dvou samostatných pokojů s vlastním sociálním zařízením a prostornou chodbou.

„Ve druhém a třetím nadzemním podlaží středního traktu připravujeme pro klienty venkovní terasy s bezbariérovým přístupem, součástí jídelny v prvním patře je prosklená zimní zahrada se vstupem do zahrady. Jídelna bude zároveň sloužit jako společenská místnost. Domov bude mít vlastní stravovací provoz a prádelnu, součástí je i kantýna, ve které mohou klienti posedět s příbuznými třeba u kávy. Disponuje také vlastní kaplí,“ přiblížila ředitelka domova Zina Filip Dadlíková.

Pro klienty se chystá venkovní posezení v okrasné zahradě, ale i zahradním altánku s bezbariérovým přístupem. Mohou využívat rovněž užitkovou zahradu s ovocnými stromy a skleníkem.

Požár v bývalém hotelovém domu Strojař v Přerově zaměstnal několik jednotek hasičů.
Výcvik ve Strojaři zůstane, město chce ale snížit hluk

„V současné době finišují úpravy interiérů a objekt je před kolaudací. Klientům budou k dispozici převážně jednolůžkové pokoje,“ doplnila ředitelka.

Domovy pro seniory praskají ve švech

Fakt, že domovy pro seniory na Přerovsku zápasí s nedostatkem míst, potvrzují jejich ředitelé. „V současné době evidujeme kolem pěti set žádostí o umístění, které nejsme schopni uspokojit,“ popsala situaci ředitelka Domova pro seniory v Radkově Lhotě Dana Pátková.

Stejné je to i v podobném zařízení v Přerově. „Celkově počet žádostí převyšuje tisícovku. Pak jsou ale žadatelé, jejichž zdravotní stav se ze dne na den změní, a i když byli do té doby v pořádku, jsou trvale upoutaní na lůžko a potřebují péči. Takových žádostí od rodinných příslušníků máme desítky,“ uvedla ředitelka Domova pro seniory v Přerově Jana Žouželková. „Většina poskytovatelů služeb přijímá klienty s příspěvkem na péči ve stupni čtyři, to znamená s vysokou mírou podpory na zabezpečení péče,“ zmínila.