„Některá opatření jsme zavedli ještě dříve, než o nich rozhodla vláda. Pokud je v rodině našeho zaměstnance někdo nakažený, jde okamžitě do karantény. Všem také pravidelně provádíme Rapid testy, které se nám osvědčily. Klienti po příchodu z nemocnice jsou dva týdny v izolaci, a když někdo trvá na dovolence, musí jít po návratu z ní také do karantény. Na dodržování opatření sama dohlížím,“ popsala ředitelka Domova pro seniory v Radkově Lhotě Dana Pátková.

Jediná klientka s nemocí covid-19 se podle ní nakazila od manžela po jeho návratu z nemocnice.

„Paní nemoc zvládá a je bez příznaků,“ upřesnila.

Aby se senioři necítili osaměle, snaží se jim pracovníci domova zprostředkovat on-line komunikaci s příbuznými.

„Protože je náš areál na odlehlém místě, mohou také na procházku do zahrady, a zpestřili jsme jim i jídelníček,“ doplnila. V Domově pro seniory je 208 klientů a pečuje i o ty se stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou.

Nepotkávají se ani zaměstnanci

Nákaza už pronikla i do Domova Alfreda Skeneho v Pavlovicích u Přerova. Výskyt je ale naštěstí jen sporadický a díky nastaveným opatřením se šíření viru podařilo včas zbrzdit.

„Měli jsme tři nakažené zaměstnance a tři klienty. Počínaje zítřkem jim už ale končí karanténa, takže jsme to snad zvládli,“ hodnotí ředitelka domova Eva Machová.

I v tomto případě se vyplatila tvrdá opatření. Zaměstnanci se nemohou potkávat a každý se pohybuje pouze ve svém úseku.

„Stravovací provoz je úplně oddělen, střihli jsme i prádelnu. Jídlo si lidé přebírají za dveřmi. Nikdo nikam nesmí, ani já. Uživatelé mohou jen do parku a před dům,“ řekla s tím, že i v Pavlovicích, kde je sedm desítek klientů, provádějí pravidelné testování zaměstnanců.

Jako jediný zatím odolává nákaze Domov pro seniory v Tovačově.

„Naši klienti nikam nechodí, ale daří se je udržovat v psychické pohodě - a i to má zřejmě vliv na jejich celkový zdravotní stav. Dodržujeme veškerá opatření a návštěvy sem nechodí. Výjimkou jsou pouze případy, kdy někdo umírá, a příbuzní se s ním chtějí rozloučit,“ uvedla ředitelka domova Lenka Olivová.

Desítky nakažených v Hranicích

Nejvíce zasažený zůstává i nadále Domov pro seniory v Hranicích, kde je nakažených 44 klientů.

„Dva senioři s nemocí covid-19, kteří ale měli i spoustu jiných nemocí, zemřeli v nemocnici, třetí v našem zařízení,“ zmínila ředitelka domova Simona Hašová.

Protože se nakazily také tři desítky zaměstnanců, požádalo město o pomoc armádu.

V Domově pro seniory v Přerově je šest covid pozitivních klientů a šestnáct nemocných zaměstnanců.

„V současné době nám pomáhají řádové sestry, musel být také zrušen provoz jesliček a jejich zaměstnanci přešli na domov pro seniory. Vstříc nám vyšla i Střední zdravotnická škola v Hranicích a pomáhají také děvčata z pečovatelské služby,“ uzavřela ředitelka Jana Žouželková.