„V naší skupině je to čtvrtý Domov Alzheimer. Rekonstrukce bývalého Chemoprojektu byla nákladná a investiční náklady se vyšplhaly na 150 milionů korun,“ přiblížil Radek Žádník, výkonný ředitel skupiny Domov Alzheimer. Cílem bylo vytvořit seniorům, kteří trpí Alzheimerovou chorobou nebo některým z typů stařecké demence, útulné prostředí.

„Chceme seniorům nabídnout prostředí, ve kterém se budou cítit jako doma. Mohou si posedět na terase, projít se po zahradě, jsou zde aktivizační místnosti, útulná recepce s kavárnou a dostanou samozřejmě kvalitní zdravotní a sociální péči,“ řekl.

Zařízení může přijmout až 114 klientů a zájem je už nyní značný. „Klienty začneme přijímat v průběhu května. Zájem je opravdu velký a už teď máme asi 120 žádostí o poskytnutí naší služby. Jsou to i žádosti od lidí, kteří už jsou umístěni v některém jiném zařízení ve vzdálenosti od Přerova, jsou to Přerováci a chtějí se vrátit zpátky. Mnozí rodinní příslušníci je chtějí pravidelně navštěvovat a místo je pro ně dostupnější,“ uvedla ředitelka Domova Alzheimer v Přerově Monika Kubjatová.

Bydlení s kuchyní i prádelnou

Klienti mají k dispozici dvoulůžkové pokoje se sociálním zázemím a prostornými šatními skříněmi. „Lidé si sem mohou donést třeba své oblíbené křeslo nebo věci, které mají rádi. Záleží to jen na nich,“ zmínila. V budově je jídelna, propojená s terasou, má vlastní kuchyň i prádelnu. Součástí areálu je útulná kavárna u vstupu pro posezení s příbuznými.

„Když za klienty přijedou rodinní příslušníci, nabízíme jim také místnost ke společnému setkávání, ve které si mohou třeba uspořádat společnou oslavu,“ řekla.V Domově Alzheimer v Přerově už našlo práci asi devět desítek zaměstnanců. Kromě sociálních pracovníků, kteří se starají o klienty, má k dispozici i lékaře, psychiatra a nutričního lékaře, který dohlíží na stravu.

Barevná patra

Podle architekta Jaroslava Šimka byla rekonstrukce bývalého Chemoprojektu složitá. „Největším úkolem bylo proměnit budovu, jež byla přísná a obsahovala na fasádě prvky poplatné padesátým letům - velké okenní sestavy nebo různé členění fasády. Myslím, že se nám podařilo vytvořit moderní budovu a přitom ji nijak zásadně neměnit z hlediska hmoty,“ uvedl.

close V Přerově se ve středu slavnostně otevřel nový Domov Alzheimer. Vznikl rekonstrukcí budovy bývalého Chemoprojektu. info Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová zoom_in „V centrální části jsme nechali sejmout stávající krov, prostor nadstavili novým podlažím s plochou střechou a zároveň o jedno patro zvedli boční křídlo. Dorovnali jsme, aby byla čtyři podlaží na celé hlavní části objektu,“ popsal architekt.

Interiér je vybaven moderním nábytkem s vyzkoušenou barevností povrchů. „Jednotlivá patra mají také barevné odlišení na chodbách, což slouží pro lepší orientaci. Klienti si snadno pamatují, že je jejich pokoj na zeleném nebo třeba bledě modrém patře,“ upřesnil.

Novou službu si pochvaluje i vedení města. „Je to jeden z nejlepších projektů, které se v našem městě podařilo v posledních letech realizovat. Prodali jsme nepotřebný městský majetek a v rekordní době zde vzniklo skvělé zázemí pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a stařeckou demencí, jež město potřebuje. Máme pěkný Domov pro seniory a jsem rád, že i Domov Alzheimer bude sloužit našim občanům,“ uzavřel přerovský primátor Petr Vrána (ANO).