Hned za dva své produkty převezme certifikát Stanislava Zapletalová – a to za Hanáckou bonboniéru a Bochořské sváteční okurky.

„Má typický hanácký statek u Bochoře a na výrobě produktů se podílí jen její rodina, nemá žádné zaměstnance. Její Bochořské sváteční okurky jsou krásně zdobené a je schopna je vyrobit tematicky, třeba i ve formě tenisových raket nebo míčků," přiblížila Julie Zendulková, předsedkyně místní akční skupiny Moravská cesta.

Pamlskem je i její Hanácká bonboniéra, kterou vyrábí z malin nebo jablečné marmelády.

„Bonboniéra má i návod v hanáčtině, a když ji kdysi prodala do Prahy, tak zdejší lidé vůbec nerozuměli tomu, co je v textu napsané. Musela tedy dodat i překlad z hanáčtiny," doplnila.

Další držitelkou certifikátu je Lenka Glosová, která má čokoládovnu na Horním náměstí v Přerově. Čokoládu začala původně vyrábět s dcerou pouze pro svá vnoučata, pak se ale výroba rozšířila.

„Sbírá staré formy, do nichž čokoládu odlévá, takže mají krásný tvar," řekla.

Tajemné Lipenské čabraky

S produktem pod tajemným názvem Lipenské čabraky uspěla Libuše Křenková z Lipníku nad Bečvou. Co to znamená, by vytušil jen málokdo.

„Pletený či háčkovaný výrobek chrání koňské uši před obtížným hmyzem. Důchodkyně je výjimečná tím, že vždy jednou za čas uveřejní v Lipenských listech výzvu, že by potřebovala přebytečnou přízi. Z té pak své produkty vyrábí," dodala.

Posledním držitelem certifikátu je výrobce medu Ludvík Zapletal, který má v Oseku nad Bečvou medovou farmu.

Slavnostní předávání certifikátů se uskuteční 14. června u příležitosti Hanáckých farmářských trhů v Litovli, které se budou konat na prostranství před muzeem.

Součástí akce bude i jarmark produktů, na němž budou nabízet své domácí výrobky i držitelé regionální značky „HANÁ regionální produkt".