Odpoledne prověřuje místo, kde mělo dojít ke vloupání. Zastihnout přerovského policejního psovoda Tomáše Zaorala, který vyjíždí denně se svým německým ovčákem Axanem na místo zásahu, je zkrátka problém.

„Když jsem nastoupil ke skupině, měl jsem staršího psa jménem Xando. S osmiletým Axanem jsem asi dva roky, ale tak náročné jako v posledních třech týdnech to snad ještě nebylo,“ líčí šestadvacetiletý policista.

Psovod se totiž spolu se svým čtyřnohým přítelem podílel hned na třech náročných pátracích akcích na Přerovsku.

Nejprve bylo vyhlášeno pátrání po ženě z Horního Újezdu, kterou policisté intenzivně hledali tři dny. Prokřehlou důchodkyni nakonec náhodně objevil dřevorubec v lese daleko od domova.

Tragický konec mělo pětidenní pátrání po pohřešovaném muži z Újezdce a také hledání třináctiletého chlapce v okolí kamenolomu Podhůra v Lipníku nad Bečvou. Jejich životy se už nepodařilo zachránit.

„Zejména poslední dvě pátrací akce byly fyzicky i psychicky hodně náročné. Když jsme hledali muže z Újezdce, prověřovali jsme všechny plochy kolem obce, a nakonec se dostali i do špatně přístupného lesíku. Axan v jedné jeho části označil místo, a nakonec objevil mrtvolu muže,“ popsal Tomáš Zaoral.

Ten tvrdí, že každá pátrací akce je týmovou prací několika složek. „Člověk na to nikdy není sám a v Přerově je nás celkem pět psovodů,“ podotkl.

Psi jsou vycvičení na vyhledávání pachových stop, pátrání po zmizelých osobách, ale účastní se i eskorty osob a musejí zvládnout náročné situace v terénu, jako byl třeba ozbrojený střet radikálů letos v dubnu.

„Psovod musí většinou sám vyhodnotit nebezpečnost situace a to, do jaké akce může psa nasadit. Když byl v Přerově pochod radikálů, byli jsme zrovna na nádraží, kde došlo hned k několika vážným konfliktům,“ řekl Zaoral.

Za nejriskantnější ale považuje okamžik, kdy měli za úkol odzbrojit nebezpečného pachatele. „Stalo se to letos v létě na Hranicku. Muž ohrožoval s nožem skupinu lidí a my ho museli zadržet v objektu ubytovny. V takových chvílích většinou není moc času přemýšlet a člověk musí jednat rychle,“ poznamenal. Pocity zadostiučinění se však i v tak náročné práci dostavují.

„Je to třeba situace, kdy se nám podaří nalézt zraněnou osobu, a zachránit lidský život. Podobný případ se stal před dvěma lety v Hranicích. Jeden muž si podřezal žíly a potom z místa, kde k tomu došlo, odešel. Axan ho objevil díky pachové stopě ležet pod mostem. Zraněný byl sice v bezvědomí, ale přežil,“ vylíčil jeden z četných zásahů.

A jak vychází psovod se svým čtyřnohým přítelem? „Bydlí u mě doma, takže je součástí rodiny, která ho rozmazluje. V práci je to ale kolega, na kterého se můžu ve všech situacích stoprocentně spolehnout,“ podotkl Zaoral.

Podle něj Axan nesnáší jen dvě věci. „Kočky a to, kdyžmu někdo bere žrádlo,“ uzavřel se smíchem Zaoral.