„Během tří hodin jsme slyšeli desítky příběhů, které se odehrávají za pultem i před ním. Většina obchodníků se shodla na tom, že více než místních Romů se obávají nečitelných obyvatel ubytoven, kteří se do Přerova stahují z celé republiky," popsal situaci radní a manažer prevence kriminality Jiří Kohout (SpP), který se do problémových lokalit vypravil spolu s náměstkem primátora Tomášem Navrátilem (ANO) a sociálním pracovníkem magistrátu.

Na základě výpovědí prodejců si hodlá město vytvořit vlastní statistiku a s ní pak pracovat na projektech, které by měly situaci v problémových čtvrtích zklidnit.

Zdivočelé děti

Podle šetření radních se jen mizivé procento obchodníků cítí bezpečně.

„Problémem jsou také děti ze sociálně slabých rodin, které do obchodů chodí prakticky beztrestně krást, nadávat prodavačkám a také provokovat. Mnohdy se tak děje i s podporou rodičů," doplnil Tomáš Navrátil.

Většina obchodníků se do ankety zapojila – a anonymně se se svými příběhy svěřili.

„Každý den chodím se strachem do práce. Dokonce mám pod pultem i klacek, který používám jako výstrahu. Když do obchodu vtrhne banda Romů, která tu má špatnou pověst, popadnou zákazníci kabelky a utíkají ven," řekla prodavačka, která prodává v Kramářově ulici drobný sortiment.

Obdobně popisuje situaci i její kolegyně z obchodu s textilem.

„Majitelka obchodu nám vštípila i to, že máme v případě nouze utéct, protože kradené zboží je nahraditelné, kdežto naše zdraví a životy ne," zmínila.

Žebrání před obchody

Jen mizivé procento prodejců řeklo, že nepociťují problémy, nebo nezažili žádný incident. Radní si vyslechli i stesky obchodníků ve dvou marketech u nádraží. Vadí jim, že před nimi žebrají bezdomovci.

„Problémy jsou i v obchodě, jen za posledního půlroku jsme museli v 84 případech volat městskou policii – a to si drobné přestupky řešíme sami," doplnila ředitelka marketu Pavlína Zemanová.

Stříkačky na toaletách

Vedoucí dalšího marketu přiznala, že jim od podzimu klesly tržby o milion a půl a část personálu se ocitla bez práce. Důvodem byla obava lidí ze žloutenky, která se vyskytla v nedaleké ubytovně.

„Na toaletách se navíc zdržovali narkomani, kteří si injekční stříkačky ukládali do podhledů u stropu. Tomuto problému však vedení obchodu zamezilo – záchody zpoplatnili a narkomany vykázali ven," shrnul Tomáš Navrátil.

Pomohou asistenti prevence kriminality?

Zklidnění situace si město slibuje od asistentů prevence kriminality, kteří by měli začít pracovat v Přerově už od května. Měli by to být lidé, kteří znají problematické čtvrti i jejich obyvatele.

„Věříme, že si poradí i s problémovými jedinci," doufá Jiří Kohout.

Dobrou zprávou je to, že se v posledních měsících v lokalitě u nádraží ve větší míře pohybují hlídky městské i republikové policie. Tento fakt prodejci přivítali.