„Další vlna očkování se rozběhla hned ráno a vakcínu dostali znovu ti, kteří byli očkováni před osmadvaceti dny. Týká se to sedmdesáti pěti procent klientů a necelých šedesáti procent zaměstnanců,“ shrnula ředitelka Domova pro seniory v Přerově Jana Žouželková. Podle ní není v současné době v zařízení žádný nakažený klient.

„I přes příznivou situaci dbáme na přísná hygienická opatření - klienti zůstávají i nadále na pokojích a návštěvy za nimi mohou jen s negativními testy na covid-19. Pokud jde někdo k lékaři nebo stráví nějaký čas s rodinou, zůstává po návratu týden v covid zóně. Klienti to ale berou tak, jak to je, rozhodně si nestěžují,“ dodala.

Za seniory dochází řádová sestra Katarína, ale oblíbené jsou i nedělní mše svaté on-line, které klienti pravidelně sledují.

„Pokud mají zájem o procházku uvnitř našeho areálu, není to problém. Mohou si také objednat u recepce kávu nebo zákusek. Snažíme se dělat maximum pro jejich psychickou pohodu,“ poznamenala Jana Žouželková.

Druhou dávku vakcíny už mají za sebou také klienti a zaměstnanci Domova pro seniory v Radkově Lhotě. Ani zde aktuálně nehlásí žádný výskyt nákazy covid-19.

„Z celkových 208 klientů už je 177 naočkovaných. Ti, kteří nejprve odmítli, si to teď rozmýšlí. Vakcínu dostalo i 48 zaměstnanců - někteří ale očkováni být nemohli, protože předtím prodělali nemoc,“ shrnula ředitelka Dana Pátková. Další várka očkování je v plánu 9. března.

V počtu desíti osob už se konají v Domově pro seniory v Radkově Lhotě mše svaté.

„Hodně se u nás také ujalo streamování - klienti tak mohli třeba zhlédnout v televizi přenos z masopustního představení, které pro ně připravila jedna paní v jídelně, pekly se i koblížky. Nálada se v poslední době zlepšila,“ řekla.

Mobilní tým hranické nemocnice začne aplikovat druhou dávku vakcíny klientům a zaměstnancům zdejšího domova seniorů tento týden v úterý.

„Dosud bylo naočkováno 75 procent klientů a 60 procent zaměstnanců. Ne všichni ale mohli dostat vakcínu v první várce, protože někteří byli čerstvě po nemoci nebo karanténách. Zatím klepu na dveře, ale ani v našem zařízení žádný případ nemoci covid-19 nemáme,“ uvedla ředitelka Domova seniorů v Hranicích Simona Hašová.

Senioři ale podle ní musejí být trpěliví - o rozvolňování opatření nemůže být s ohledem na vážnou epidemiologickou situaci v zemi řeč.

„Musíme vyčkat na rozhodnutí hygieny - naši klienti mají možnost zajít si alespoň na procházku do zahrady, když to počasí umožní,“ řekla.

Další vlna očkování pro ty, kteří nemohli dostat vakcínu dříve, bude následovat za týden. „Se zajištěním vakcín nemáme žádný problém, vše si řešíme přes naši hranickou nemocnici, takže je to pružné,“ zmínila ředitelka.

Ani jednoho nakaženého s nemocí covid-19 nyní neevidují v Domově pro seniory v Tovačově, kde dostali vakcínu klienti jako první a zařízení se stalo pilotním projektem v rámci Olomouckého kraje.

„Z větší části už máme klienty i zaměstnance naočkované druhou dávkou. Ti, kteří nemohli vakcínu ze zdravotních důvodů dostat, budou mít možnost 26. února,“ upřesnila ředitelka Lenka Olivová.