Marek jde letos už do druhé třídy, nejnáročnější nákupy si tedy jeho maminka odbyla loni.

„Aktovku a pouzdro dostal Mareček jako vánoční dárek. Škola nám dala seznam věcí, které bychom měli pořídit, nakupovali jsme tužky, pastelky, strouhátka, nůžky nebo vodovky. Písanky a jiné učebnice kupovala škola a my je jen zaplatili, takže jsme měli poloviční práci," vzpomíná Matějíčková na minulý rok. Učebnic a pracovních sešitů je dnes velmi mnoho a každá škola používá jiné, proto tyto pomůcky kupuje naráz.

Zatímco si prvňáčci musí všechny učebnice zaplatit, ve druhé třídě už jim škola některé půjčí.

„Na konci roku donesl Marek domů čítanku, prvouku a matematiku, které mu půjčili do nového roku. Letos opět dokupujeme nové pracovní sešity, obaly, ale také boty a pomůcky do výtvarky," vyjmenovává Matějíčková.

Mezi nejnákladnější položky podle ní patří obuv, každý žák totiž potřebuje papuče do školy a do družiny, dále vhodné boty do tělocvičny a na školní hřiště.

Přes velké množství nákupních položek si Veronika Matějíčková na drahé pomůcky nestěžuje.

„Do vzdělání se musí investovat. Jde o to nekupovat vše naráz, ale nákup si rozložit. Proto jsme aktovku kupovali na Vánoce, některé věci jsme koupili ještě před prázdninami, jiné jsme dokupovali až po prázdninách. Pak z toho má i Mareček větší radost, když nedostane všechno najednou," vysvětluje Veronika Matějíčková.

V trochu jiné situaci je čtrnáctiletý Daniel Frank, který letos půjde do osmé třídy. Na nákupy se vydal s tatínkem, ale o školní pomůcky už se stará sám.

„Musím si nakoupit sešity, obaly, rýsovací a psací pomůcky," vyjmenovává Daniel. Už dávno nemusí kupovat tolik nových věcí, pouze doplňuje zásoby z loňských let.

„Ve škole nám dají pracovní sešity, které si zaplatím. Učebnice nám půjčují, my si je musíme jen obalit a na konci roku vrátit v pořádku," vysvětluje Daniel.

Do školy se už těší na kamarády a na svého oblíbeného učitele fyziky. Prázdniny mu přesto budou chybět.

„Už teď se mi stýská po moři. Před třemi dny jsem přijel z Chorvatska, kam bych se chtěl vrátit," uzavřel osmák Daniel Frank. (mav)

Autor: Martina Vrtělová