Díla pyšných sběratelů, nad nimiž strávili dlouhé hodiny a týdny. Čtvrtý ročník úspěšné výstavy Plastic People of Tovačov nabídl v sobotu exkurzi do minulosti i vzdálené budoucnosti.

Zavzpomínat si na staré dobré časy mohli návštěvníci, kteří dorazili z Kojetína. Do dávno zrušené železniční stanice v Tovačově je totiž přepravil motoráček z padesátých let. To ale zdaleka nebylo jediné překvapení. U vstupu na výstavu je čekala vojenská technika bývalé Československé armády.

„To je bezzákluzový kanon ráže 82 milimetrů. Jen by nemusel být tak narezlý. Po válce ho používaly Lidové milice," ukazoval ochotně na někdejší technickou vymoženost Jaroslav Beláček z Kojetína, který, jak se svěřil, sloužil dvacet let u armády jako dělostřelec.

Následuje zastávka u stanu s polní kuchyní, jenž rozbil na travnatém plácku před budovou olomoucký spolek vojenské historie. Některé exponáty jsou jen pro skutečné „fajnšmekry" – například polní telefon ze šedesátých let, plynová maska či kniha s názvem Základní vojenská příručka, což je jakýsi manuál pro příslušníky Československé armády.

„Dobové jsou i naše uniformy. Například tento model má název Jehličí a jedná se o vojenský maskovaný oděv ," přiblížil člen spolku Radek Konštacký.

Ochutnávka hlavního menu výstavy ale přichází až v sále, kde se nad plastikovými, papírovými, dřevěnými, ale i pohyblivými modely krčí fanoušci a sběratelé. Exponátů v sále je přes pět stovek a pocházejí z dílny sto padesáti sběratelů.

„Rarit je tu hned několik. Třeba věrné modely olomouckého pevnostního systému z dob Marie Terezie s originální mapou systému fortů. Ale také zmenšenina hradů Zvíkov a Bouzov ze sádry, nebo dokonalý model kytary z papíru," zmínil pořadatel Václav Bílý. Výpravou do budoucnosti jsou i transformers modely robotů, které strhávají hlavně pozornost dětských návštěvníků.

Mají dnes ještě mladí lidé chuť trávit čas sestavováním modelů? „Sběratelů ubývá a je pravda, že se tomuto koníčku věnují hlavně ti, kteří začali někdy před dvaceti lety a pořád je to baví," míní.

Organizátoři akce zasvětili letošní ročník sedmdesátému výročí hrdinského úmrtí muže, který se narodil v nedaleké obci Věrovany. „Štábní kapitán Jaroslav Himr působil jako velitel 313. stíhací perutě RAF a byl sestřelen Němci nad Atlantikem v červnu roku 1943. Společně se členy přerovského Svazu letců jsme uctili jeho památku položením věnce ve Věrovanech," uzavřel.