Nízký počet přihlášených má podle člena celostátní hodnotitelské komise a starosty vítězné obce Tučín z roku 2009 Jiřího Řezníčka svůj důvod. Jsou jím loňské volby do zastupitelstev obcí.

„Pokles je způsoben situací po volbách. V hodně obcí se změnilo vedení, chtějí si připravit půdu do budoucna," vysvětlil.

V Olomouckém kraji se letos poměří mezi sebou jedenáct vesnic.

„Méně přihlášených je ve všech třinácti krajů, pokud by tento trend pokračoval, samozřejmě bychom důvody řešili," dodal.

Za Přerovsko se letošního klání účastní tři vesnice – Křtomil, Černotín a Rouské. Ty se budou snažit prosadit už v krajském kole, vítěz bude vyhlášen v polovině června.

Všechny přihlášené obce přitom uspěly už v minulosti – loni si Fulínovu cenu za nejlepší květinovou výzdobu odnesla obec Křtomil a Černotín získal druhé místo v Olomouckém kraji.

Rouské před třemi lety dokonce krajské kolo vyhrálo, v celostátní kole pak vybojovalo Cenu naděje pro živý venkov.

I proto jsou jejich ambice vysoké.

„Měnilo se u nás zastupitelstvo, řekla jsem si, že to také zkusím. Máme nové víceúčelové hřiště, upravenou zeleň. Doufáme, že i v letošním roce nám to vyjde," prozradila starostka obce Rouské Daniela Tvrdoňová.

Přípravy v Rouském vrcholí, krajská komise je navštíví už ve čtvrtek 11. června.

Černotín: za cenu koupili atrakci pro děti

O dobré umístění se opět pokusí i v Černotíně. Za loňské umístění získali finanční odměnu sto tisíc korun.

„Za peníze jsme koupili atrakci na dětské hřiště," řekl starosta Jiří Andrýs.

V plánu toho mají mnohem více.

„Vydáme brožuru mapující kříže a pomníky u nás v Černotíně a v Hluzově, také chystáme výstavu zemědělských strojů. Myslím, že toho můžeme hodně nabídnout, do soutěže jsou aktivně zapojeny i spolky, tak uvidíme," dodal s nadějí.