„Ministr Jan Mládek přijede na letiště v Bochoři, kde se uskuteční jednání ve věci transformace letiště na průmyslovou zónu. Přítomni budou představitelé města i Olomouckého kraje, zástupci agentury CzechInvest a obce Bochoř," informovala mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek považuje vybudování strategické průmyslové zóny na letišti v Bochoři za důležitou pomoc regionu, který se potýká s vysokou nezaměstnaností.

„Proto přijedu osobně jednat se zástupci města o budoucí podobě průmyslové zóny, abych jejich potřeby mohl přetlumočit na vládě, která bude tuto záležitost projednávat," řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Strategická průmyslová zóna o velikosti přibližně 400 hektarů má podporu přerovských radních – ti ale preferují, aby fungovala bez letiště.

„Současný prostor by se totiž rozdělil na severní a jižní část, roztříštil, a tím pádem by byl pro velké a strategické investory nezajímavý. V tomto smyslu budu hovořit i s ministrem," řekl přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP).

Debata s občany v Dluhonicích

Ve stejný den – ovšem v jiné záležitosti – přijede do Přerova i ministr dopravy Dan Ťok.

Ten bude od čtyř hodin odpoledne jednat v místním kulturním domě s občany Dluhonic, kteří se stále snaží zvrátit trasu plánovaného úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem tak, aby vedla dál od jejich obce.

„Navážeme tím na všechny předchozí schůzky, které jsme s lidmi z místní části Dluhonice absolvovali a na nichž jsme se jim snažili vysvětlit, že bylo vydáno územní rozhodnutí a trasa dálnice je neměnná," řekl Antonín Prachař, který město Přerov zastupuje v dopravních záležitostech.

Podle něj není možné s občany polemizovat o odklonění trasy dálnice, na kterou lidé netrpělivě čekají už řadu let – ale stále zůstává otevřená cesta k dílčím kompromisům.

„Na tomto projednávání budeme řešit širší souvislosti, neboť chceme, aby byla i s dálnicí v Dluhonicích zachována kvalita života obyvatel – nebo aby byla dokonce ještě lepší," doplnil.