Vánoční strom urazil třicet kilometrů dlouhou trasu - z Olšovce zamířil po dálnici přes výpadovku Lipník - Osek nad Bečvou, a poté do Přerova, kde náklad kvůli hladkému průjezdu doprovodil vůz městské policie. Na Masarykovo náměstí dorazil symbol letošních Vánoc krátce po desáté dopoledne.

„Žádné komplikace po cestě naštěstí nebyly, i když jsme ho tentokrát přivezli z větší dálky než v minulosti a urazil asi třicet kilometrů. Strom sice není tak vysoký jako loni, ale je pěkný a po nazdobení se bude určitě líbit,“ věří jednatel technických služeb Bohumír Střelec.

Město tento rok vsadilo na jedli, zatímco loni ozdobila Masarykovo náměstí douglaska, již darovala obec Radslavice. „Pěkných stromů dnes kvůli kůrovcové kalamitě moc není, a když už jsou, tak jsou těžce přístupné. Vybrat pěkný strom v Přerově je v posledních letech docela problém,“ poznamenal Bohumír Střelec.

Rozsvícení vánočního stromu v Přerově. Ilustrační foto
Rozsvěcení vánočního stromu? Města na Přerovsku zatím nic neruší

Pracovníci technických služeb ukotvili jehličnan dřevěnými klíny do speciální šachty o průměru padesát centimetrů a hloubce dva metry. Zdobit se začne hned v pondělí. Už loni město pořizovalo dvě stě nových bílých baněk, světelný řetěz a špici vánočního stromu zkrášlila i nová hvězda ve 3D formátu.

„Letos bude osvětlení stejné jako loni, jen přidáme světelné ozdoby ve studené barvě, a pokud se na tom domluvíme, přibudou také pohyblivé vločky,“ doplnil Luděk Pospíšil, který pro Kulturní a informační služby zajišťuje osvětlení stromu.

Na Masarykově náměstí se během sobotního dopoledne objevily také stánky a součástí výzdoby je i letos dárek s mašlí, vytvořený kolem kašny.

Štědrodenní koncert Pavla Nováka v Přerově 24. prosince 2019.
Vánoční koncert Pavla Nováka bude, v plánu je i náhradní varianta

„Co funguje, to se nemá měnit, tak jsme si řekli, že i tento rok náměstí zkrášlí nasvětlený dárek s mašlí. V příštím roce zase výzdobu obměníme. Stánky budou nazdobené girlandami, které vypadají jako chvojí. Bude jich celkem čtrnáct - čtyři na vánoční sortiment a po pěti s občerstvením a punčem,“ doplnil ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

Velkou neznámou zatím s ohledem na zhoršující se epidemickou situaci je, jaké budou podmínky pro konání vánočních trhů. „Pracujeme s několika možnými variantami a rozhodnutí by mělo padnout příští týden po jednání s vedením města,“ uzavřel.