Město vyslyšelo stížnosti obyvatel a na zachování dopravního režimu v Předmostí během prázdnin finančně přispěje.

„Předmostí je velká aglomerace, ve které žije zhruba pět tisíc lidí. Ranní spoje jsou přeplněné dělníky, takže je nemůžou využívat maminky s dětmi. Řada lidí se navíc potřebuje dostat do nemocnice, a ne všechny spoje jsou bez přestupování,“ shrnul hlavní námitky obyvatel vedoucí odboru dopravy přerovského magistrátu Lubomír Štukavec.

Podle něj zdejším lidem omezení autobusových spojů během prázdnin vadilo. Přepravní společnost Veolia Transport Morava, která zajišťuje městskou hromadnou dopravu v Přerově a jeho místních částech, ale v létě každoročně vykazuje finanční ztráty. Autobusy jsou totiž v době dovolených téměř poloprázdné.

„Letní provoz nám přináší ekonomické ztráty, a proto se prodlužují intervaly mezi odjezdy spojů. Autobusy do Předmostí budou ale tentokrát v červenci a srpnu jezdit každou půl hodinu a vzniklou ztrátu nám uhradí město,“ vysvětlil vedoucí přerovské obchodní oblasti Veolia Transport Otakar Šatánek.

Zástupci města vyčíslili náklady, které vzniknou zajištěním prázdninového provozu autobusy do Předmostí, na zhruba 73 tisíc korun. „Efektivnost využití spojů vyhodnotí po prázdninách odbor dopravy, abychom tento krok analyzovali. Musíme vědět, jestli v létě autobusy jezdí pět nebo třeba dvacet lidí,“ řekla náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková. (OD­S).

Vyhovění žádosti obyvatel jedné z příměstských částí má v Přerově své zastánce i odpůrce. Zaplacení letních spojů z městské kasy schvalují převážně lidé z Předmostí.

„Jsem ráda, protože dostat se do města je opravdu problém. Když nestihnu jednu linku, na další čekám hodinu a nebo musím pěšky,“ řekla jedna z obyvatelek Předmostí.

„Někdo ty výhody má, jiný ne. Když už něco takového zavedli, měli to udělat v celém městě. Já naštěstí autobusem nejezdím tak často,“ dodal jiný z obyvatel Přerova Petr Koláček.