Jen dva zastupitelé navážou na činnost z minulého volebního období, u ostatních devíti půjde o nové tváře. Poprvé do zastupitelstva usedne například starosta Jezernice Dušan Pořízka (ODS).

„S činností v zastupitelstvu nebudu mít žádné problémy, protože v ní zúročím několikaleté zkušenosti, které jsem načerpal v komunální politice. Nechci nic slibovat. Myslím si, že člověk by měl být hodnocen hlavně podle svých dosažených výsledků. Jak už jsem ale naznačil v předvolební kampani, asi mě to bude více táhnout k životnímu prostředí a všemu, co s ním souvisí,“ řekl Pořízka.

S tím poprvé do krajského zastupitelstva usedne ale také třeba účetní Milada Vašíčková (KSČM) z Milenova, předseda Stavebního bytového družstva v Přerově Otakar Šiška (KDU-ČSL), Petr Wisiński (ODS) z Přerova, přerovský zastupitel Radovan Rašťák (ČSSD), vedoucí pracovník Jaromír Dvořák z Kojetína (ČSSD), lipnický místostarosta Pavel Šoltys (ČSSD), Miroslav Kapoun (ČSSD) z Kojetína a náměstkyně přerovského primátora Šárka Krákorová Pajůrková (ČSSD).

„Úspěch ve volbách mě samozřejmě těší. Budu velmi ráda nabývat nové zkušenosti na politické scéně. K oblastem, na které se chci více zaměřit, patří školství a sociální sféra. Jsou to v podstatě oblasti, kterými se zabývám coby náměstkyně, ale chtěla bych si k nim přibrat také kulturu, o kterou se zajímám z profesního hlediska,“ řekla Krákorová Pajůrková.

Jediným dvěma komunistickým zastupitelům se podařilo znovu uspět v letošních volbách. Jde o lékaře z Hranic Ivana Sumaru a přerovského zastupitele Josefa Nekla, který zároveň bojoval o křeslo do Senátu.

„Do obou kandidatur jsem vstupoval se stejnou vážností a nedělal jsem v nich rozdíly. Práce v Senátu a v kraji se nedá vůbec srovnávat. V kraji se dá dělat mnohem konkrétnější politika. Lze tak reagovat na konkrétní potřeby určitých částí kraje, nebo dokonce skupin lidí. Proto jsem také velmi rád, že mohu navázat na práci z předešlého volebního období,“ řekl Nekl.