„Hrob bych mít vůbec nechtěla, neměl by ho tady kdo opatrovat. Takže se necháme oba s manželem rozptýlit na vsypovou loučku," odpověděla v bleskovém průzkumu Deníku důchodkyně z Přerova. Někteří z oslovených přiznali, že svou roli hraje i psychologický moment.

„Když si chci vzpomenout na někoho ze svých blízkých, nemusím kvůli tomu jít k jeho hrobu. Místo je relativní pojem, a proto bych chtěl určitě rozptýlit na loučku," řekl další z dotázaných Pavel Arpáš.

Přerované zatím nemají příliš velký zájem o pohřbívání na netradičních místech.

„Lidé tady na Moravě jsou stále hodně konzervativní. Že by nás tedy někdo požádal třeba o vysypání obsahu urny do řeky Bečvy, to se neděje. Je to spíše výsadou velkých měst," zmínil ředitel Technických služeb města Přerova Radek Koněvalík.

Kolumbárium? Spíše bludištěKolumbárium na hřbitově v Přerově

Podle něj se lidé na pochovávání svých blízkých snaží ušetřit, protože stát zrušil příspěvek na pohřeb. Když se tedy v bývalé obřadní síni na Městském hřbitově dostavělo nové kolumbárium na ukládání schránek, žadatelů byla spousta. Pronájem jedné schránky totiž vyjde levněji, než údržba klasického hrobového místa.

Kolumbárium je ale v současné době obsazené jen ze čtvrtiny, protože lidem připadá neosobní.

„Samý beton a mramor, vypadá to tam jako v bludišti. Člověk nemá ani kam dát kytku " – takové jsou nejčastěji reakce Přerovanů na nové pietní místo. Podle ředitele technických služeb jsou i lidé, kteří schránku v kolumbáriu zrušili a vrátili se ke klasice.

Poslední rozloučení i s kremací přijde pozůstalé v Přerově zhruba na dvacet tisíc korun, bez obřadu zaplatí kolem deseti tisíc. Výhodou pohřbívání na vsypové loučce je to, že lidé jednorázově zaplatí částku pět set korun a o místo se už nemusejí dál starat. Pronájem schránky v kolumbáriu přijde na pět let na 1 500 korun.

I přesto, že mají lidé finanční problémy, dá v poslední době pozorovat návrat k tradičnímu způsobu pohřbívání do země. „Je vidět, že se lidé sice pozvolna, ale přesto vracejí k tradici," řekl Radek Koněvalík s tím, že volných hrobových míst je na Městském hřbitově v Přerově spousta.