„Letos už máme čtrnáctý ročník Pivních slavností. Měl být patnáctý. Loni se však akce nekonala, a protože jsme nevěděli, zda se letošní ročník uskuteční, program jsme omezili na jídlo, pití a hudbu. Vynechali jsme soutěže, na které jsme z minulosti zvyklí, jako je třeba pití piva na ex,“ řekla jedna z pořadatelek Alena Žižková ze Sboru dobrovolných hasičů Horní Moštěnice.

Na čepu bylo na slavnostech celkem čtrnáct druhů piv. Návštěvníci mohli ochutnat tradiční i nové druhy pěnivých moků. Mezi stálice a oblíbené značky patří Zubr Gold, Zubr kvasničák a Svijany. Po úspěchu z minulých let se objevilo i pivo Krakonoš. Vůbec poprvé se představilo pivo Kovář z minipivovaru v Oseku nad Bečvou a po dvou letech se na slavnosti vrátilo pivo Chors z Černotína. Pro řidiče nebo abstinenty byl určen ovocný Birell pomelo-grep.

Ilustrační foto
Školy obsadili stavebníci, někde začaly prázdniny dříve

„Na pivních slavnostech tady v Horní Moštěnici jsem poprvé. Je to fajn akce. Konečně jsem mohl po roce s kamarády někam vyrazit, takže si to docela užívám,“ svěřil se jeden z návštěvníků Petr Skácel z Přerova.

Návštěvnost se na této akci pohybuje kolem 600 až 700 lidí. Letos dorazil větší příliv hostů až kolem desáté hodiny večer. „Důvodem bylo zřejmě atraktivní fotbalové utkání Česko - Dánsko, které si mnozí nenechali ujít doma na televizních obrazovkách,“ míní Žižková.

Sobotní akci přálo počasí a pořadatelé mohli být spokojení - stoly byly takřka zaplněny. Lákadlem bylo i bohaté občerstvení, k pivu se mohli návštěvníci zakousnout do grilované klobásy, uzených žebírek nebo vepřového či kuřecího steaku. K dobré zábavě přispěla kapela Spocená uklázečka, kterou na pódiu vystřídala skupina Forum. Nabídku zlatavého moku se snaží pořadatelé obměňovat.

„Návštěvníci dostávají u vstupu lístek s nabídkou piv, a pokud chtějí doporučit nějakou značku, mají možnost to napsat na tento lísteček. My se pokusíme příští rok jejich přání splnit,“ podotkla za pořadatele Alena Žižková.