Vedení městyse se po dohodě s památkáři rozhodlo pro dlážděné chodníky v historickém duchu. Náměstí je totiž památkově cenné a v místě, kde se nyní staví nový chodník, je ojedinělá ukázka hanáckého žudra – nízkého přístavku před patrovým domkem. „Celý úsek má přibližně tři sta metrů a vyjde na více než jeden milion korun. Podařilo se nám na něj získat dotaci,“ řekl místostarosta Dřevohostic Petr Dostál. Na chodnících bude historizující dlažba, výjezdy z domů budou mít klasickou žulovou dlažbu.


Chodník na západní straně náměstí je nyní uzavřený, lidé ho musejí obcházet. „Nevadí mi to, hlavně, že to bude opravené. Chodník byl křivý, vedly přes něj žlaby od domů, s kočárkem se nedalo pořádně projet,“ svěřila se mladá maminka Marie Sohlichová.

Pracovní skupina, kterou vede Jiří Kasperlik, již spravila sto metrů chodníků, které lemují zelené plochy na náměstí. „Náměstí ještě osadíme lavičkami a odpadkovými koši. Vše uděláme v souladu s radami památkářů,“ poznamenal Dostál.

Na řadu snad přijde i chodník směrem na náměstí

V uplynulých týdnech již v Dřevohosticích spravili i další část náměstí, kde dříve stávala benzinová čerpací stanice. V budoucnu by si opravy zasloužil i chodník, který vede od výjezdu Mlýnské ulice na náměstí směrem k Dolní ulici. Na zdejší domy je nyní připevněno elektrické vedení, které pokračuje přes Mlýnskou ulici k radnici.

„V současné době jednáme s energetiky o přeložení venkovního vedení z domů dolů pod chodníky. Pak by samozřejmě následovalo předláždění chodníků,“ sdělil další plány místostarosta.

SOUVISEJÍCÍ: Dřevohostice čeká oprava chodníků i nová žulová dlažba