Jednotky vyjíždějí k podobným událostem do dvou minut. Právě rychlost je v takových chvílích rozhodující – včasné zachycení škodlivé látky s pomocí norných stěn rozhoduje o tom, zda nedojde k úhynu ryb a dalším nenapravitelným škodám.

„Cvičení začalo už kolem půl deváté ráno na mostě přes řeku Bečvu v Hranicích, kde uniklo po havárii cisterny do vody čtyřicet kubíků lehkého topného oleje," přiblížil scénář zásahu Libor Popp z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, který celý průběh akce komentoval.

V Hranicích se do zásahu zapojila i policie a záchranka, protože bylo nutné vystříhat z kabiny vozu havarované osoby.

„Nehoda se stala na frekventovaném mostě, a tak bylo nutné odklonit dopravu a střežit celý prostor," doplnil.

Dron monitoroval zásah

Do cvičení se zapojilo celkem jedenáct jednotek – čtyři v Hranicích, pět v Oseku a zbývající byly i u železničního mostu v Přerově.

Přímo u oseckého jezu stavěli hasiči norné stěny, dorazil ale i vůz s přívěsem na ropné havárie.

Bečva připomíná v těchto dnech kvůli dlouhotrvajícímu suchu spíše stojatou hladinu rybníka. Průtok vody byl tedy pouze metr krychlový za vteřinu, zatímco za normálních okolností je to pět až šest kubíků.

„Norné stěny se musejí stavět s předstihem a při normálním průtoku bychom se pohybovali v čase čtyři hodiny, než škodlivá látka doteče z Hranic do Oseku," popsal dále Libor Popp.

Za norné stěny se podle jeho slov aplikuje sorbent, který na sebe naváže ropný produkt a loví se z vody speciálními síťovými lopatami, aby se mohl zlikvidovat.

„Během cvičení jsme použili také speciální prostředek pro sběr látky z vodní hladiny – olejový separátor," zmínil.

Záchranáři vyzkoušeli pro monitoring zásahu bezpilotní prostředek. Přítomní pak mohli zhlédnout záběry z celé akce ve stanu poblíž místa cvičení.

Únik chemikálií? Nic výjimečného

Úniky škodlivých látek do Bečvy nejsou podle zástupců Povodí Moravy ničím výjimečným.

„Havárie na vodních tocích jsou poměrně častým jevem, proto také podobná cvičení provádíme. Poslední před dvěma lety na Šumpersku bylo zajímavé tím, že to, co jsme si potřebovali nacvičit, se o několik hodin později reálně stalo," řekl Jiří Zedníček z Povodí Moravy.

Na Přerovsku letos došlo ke čtyřem haváriím menšího rozsahu. „Ve dvou případech se jednalo o únik ropné látky drobnějšího charakteru a ve dvou o únik neznámé látky," přiblížil.

Před dvěma lety ale museli hasiči u Hranic likvidovat rozsáhlý únik tisíce litrů nafty, která vytekla do říčky Veličky. Stavění norných stěn si vyzkoušeli hasiči také při požáru lávky U loděnice v Přerově – do vody totiž tehdy z mostu odpadávala izolace a hasební pěna.