Dramatický nárůst počtu exekucí, s nimiž jdou ruku v ruce i stížnosti na postup těch, kteří lidem zabavují majetek. Nevyhnuly se ani Exekutorskému úřadu Tomáše Vrány v Přerově.

Podle asistenta ředitele a mluvčího úřadu Davida Taly je hlavní příčinou zvýšeného počtu případů fakt, že lidé přeceňují své ekonomické možnosti a doplácejí na neznalost zákonů. Strkat hlavu do písku prý ale není řešením.

V posledním roce výrazně vzrostl počet exekucí, zejména z důvodu špatné ekonomické situace lidí, kteří často neodhadnou své finanční možnosti. Kolik jste jich loni řešili?
Kdybych měl zhodnotit uplynulý rok, evidoval náš úřad zhruba 65 tisíc exekucí, což je vysoké číslo. Naše působnost ale není jen v Olomouckém kraji, ale v celé republice. Jakým směrem se bude situace dál ubírat v následujícím období, těžko říci. Předpokládáme, že bude minimálně stagnovat, nebo bude exekucí ještě více.

S jakými typy dlužníků se setkáváte nejčastěji?
Jsou to dluhy, způsobené v souvislosti s nesplacením spotřebitelských půjček a úvěrů. Jedná se zboží, které si lidé kupují na splátky – například hifi věže, televizory nebo vybavení domácnosti. Ty dluhy jsou v řádech desetitisíců korun.

Co je podle vás příčinou rostoucího zadlužování lidí? Přičítáte to i jejich malé ekonomické gramotnosti?
Dříve byli lidé zvyklí více uvažovat o nákupu zboží, mnozí třeba na auto šetřili celý život. Teď chceme všechno a nejlépe hned, i když na to nemáme finanční prostředky. Mnozí dlužníci se se svými problémy obracejí jako první na média, protože se domnívají, že je zachrání. Místo toho, aby se obrátili na exekutora – což je ta nejsnazší cesta. Přijít do naší kanceláře a domluvit se na splátkách. Exekutor pak se spisem nemusí pracovat dál, nemusí podnikat žádné důraznější kroky. Takže je to nejjednodušší a nejlevnější.

V Přerově se stal nedávno případ, kdy dlužník napadl exekutora. Setkáváte se s podobnou agresivitou často?
Evidujeme bohužel nárůst podobných případů, kdy lidé zaútočí na soudní vykonavatele, například tyčí nebo holemi. Dlužníci většinou v afektu uchopí první předmět, který mají po ruce. Zranění exekutorů jsou různá – setkali jsme se s úrazy hlavy, ale stalo se i to, že našemu zaměstnanci přejel dlužník nohu nákladním automobilem.

V poslední době se objevily stížností na neoprávněné exekuce, konkrétně i na váš úřad. Jak jim čelíte?
Naši zaměstnanci natáčejí při exekuci celý výkon na videokameru, a to od příchodu do nemovitosti až do odchodu z ní. Jsou proškoleni, aby byli připraveni v takových případech reagovat, a stejně tak jsou schopni jednat ve vypjatých situacích, ať už pod nátlakem výhrůžek nebo nadávek. Řada dlužníků se domnívá, že když si zruší trvalý pobyt, a přehlásí se na magistrát a obce, vyhnou se tak splácení svých závazků. Bohužel ten trvalý pobyt má jen evidenční charakter. Rozhodující je místo skutečného pobytu, tedy důkaz o tom, že se dlužník někde zdržuje a exekutor se domnívá, že tam má své věci. Exekutor tedy vyjíždí za dlužníkem na adresu, kde má doloženo od svědků, že se na ní dotyčný zdržuje. Metoda strkání hlavy do písku, nezvedání telefonu a podobně je tím nejhorším možným postojem. Řada dlužníků si myslí, že pokud neberou poštu, odhlásí se z trvalého pobytu a nezvedají telefon, tak se placení vyhnou. Proto se čím dál častěji zaměřujeme na „vymáhání z kanceláře“, které je pro exekutora i dlužníka nejlevnější a nejjednodušší. Tím, že se dlužník návštěvě exekutora vyhýbá, se dluh jen zvyšuje.

Exekutoři mají v poslední době spíše nálepku těch, kteří neoprávněně vniknou do domu a pak tam rabují, na co přijdou. Setkali jste se už s nějakým trestním oznámením?
Je pravda, že se doba změnila. Dříve, když měl člověk exekuci, tak se pomalu bál zmínit se o tom před sousedy. Dnes téměř každý, kdo má exekuci, zve k sobě televizní štáb, nestydí se zveřejnit svůj příběh v médiích. Přitom dluh vznikne v drtivé většině v důsledku neuváženosti člověka. Už jsme se setkali s několika trestními oznámeními.

Někdy je ale „přehmat“ zjevný. Například exekuční zabavení psa nevidomému člověku, nebo majetku jiných lidí, než těch, kteří někomu dlužili. I takové případy se bohužel dějí.
Tyto konkrétní případy neznám, takže se k nim nemůžu vyjádřit.

Kolik zaměstnanců má Exekutorský úřad Tomáše Vrány v současnosti?
Před deseti lety začínal působit v poměrně malém počtu lidí, dnes je ale zaměstnanců 184. V terénu jich působí asi šest desítek.

Máte kontrolu nad jejich počínáním?
Samozřejmě. Jejich práce je sledována, máme k dispozici i videozáznamy, takže při nahlášení jakékoliv nesrovnalosti je skutečnost ověřována na základě tohoto záznamu. Slouží i v případě, že se objeví žaloba nebo stížnost pro potřeby soudu, který si pak prověřuje všechny skutečnosti.

Setkali jste se někdy i s tím, že jste se museli s některým ze svých zaměstnanců rozloučit třeba kvůli nestandardním postupům při vymáhání dluhů?

Při výběrovém pohovoru dbáme na to, abychom vybírali co nejlepší zaměstnance. Ne všichni na tu práci ale mají a někteří si to uvědomí až v průběhu své činnosti. Z uvedeného důvodu jsme s nikým pracovní poměr nerozvázali.

Díky exekuci klavíru v domě ženy, obviněné z podílu na dvojnásobné vraždě v Přerově, se vašim exekutorům podařilo zcela náhodně objevit doklady zavražděného manželského páru. Můžete popsat, jak k tomu došlo a máte podobně kuriózních případů více?Vyklízeli jsme byt ženy, obviněné z vraždy bývalého manžela. Ve chvíli, kdy došlo ke stěhování, byla při naklonění jedné z movitých věcí nalezena peněženka zavražděného, což se nyní ukazuje jako materiál, průkazný pro policii a soud. Byly v ní doklady a kreditní karty. V minulosti jsme ale při exekuci narazili i na případ týrání zvířat, který jsme ohlásili, a naši zaměstnanci objevili také domácí pěstírnu marihuany, na niž jsme upozornili policii.