„Projektová dokumentace řeší opravu chodníků, vjezdů k nemovitostem, vybudování padesáti podélných a příčných stání a opravu veřejného osvětlení v ulicích K Rokytnici, K Nadjezdu, Náves, U zbrojnice a Školní,“ vyjmenoval náměstek přerovského primátora Vladimír Lichnovský (ANO).

Mimořádné jednání zastupitelstva, které se konalo v pondělí 9. října v Městském domě
Příspěvek „na hlavu“ pro místní části Přerova se nezvýší. Lidem se to nelíbí

Na řešení parkovacích míst se město dohodlo se zástupci této místní části. „V Dluhonicích chybí parkovací a odstavná stání jak pro zdejší obyvatele, tak pro návštěvníky místní části. Řidiči parkují na komunikacích, obrubnících, případně na provizorně zřízených plochách na stávajících zelených pásech,“ popsal situaci Jiří Raba z přerovského magistrátu.

Obyvatele Dluhonic dlouhodobě trápí také neutěšený stav chodníků, na kterých už se podepsal zub času. „Chodníky budou z důvodu jejich špatného stavu rozebrány a provedeny nově, a to včetně obrubníků,“ doplnil Lichnovský. V plánu je i přeložka veřejného osvětlení s novým kabelovým podzemním vedením a svítidly.

Setkání občanů Dluhonic s premiérem Andrejem Babišem kvůli stavbě D1, listopad 2018. Šéf ekologické organizace Děti Země Miroslav Patrik (vlevo).
Dluhonice dostanou kompenzaci za D1. Co vše za 132 milionů bude?

Na vyplácení kompenzací ve výši 132 milionů pro Dluhonice, které protne stavba dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem, se dohodli na počátku roku 2020 zástupci města, Olomouckého kraje a ministerstva dopravy. Finance jdou do Dluhonic po etapách. Už dříve prošel rekonstrukcí kulturní dům, vykoupeny byly i pozemky na stavbu rodinných domů v lokalitě Záhumení.

„V plánu je také oprava silnice přes tuto místní část, a pak i výstavba cyklostezky, která povede podél Prechezy a spojí Přerov s Dluhonicemi,“ doplnil náměstek primátora Tomáš Navrátil (ANO).

Kompenzační opatření vznikla jako snaha odblokovat dostavbu dálnice D1 - a také díky této dohodě s Dluhonickými se její stavba začala realizovat. Práce na dálnici D1 v úseku mezi Říkovicemi a Přerovem pokračují podle harmonogramu. „Což je dobrá zpráva pro všechny, kteří na dostavbu D1 čekají celá desetiletí,“ uzavřel Navrátil.