Do rekonstrukce kulturního domu a výkupu pozemků pod stezkou, která propojí Dluhonice s Přerovem, má jít celkem 5 milionů 900 tisíc korun. Nejedná se přitom o první kompenzace, které si obyvatelé Dluhonic vybírají jaké „bolestné“ za to, že v blízkosti jejich obce povede dálnice D1. Olomoucký kraj už v první vlně podpořil rozvoj této místní části částkou 9 milionů 300 tisíc korun.

„V rámci první etapy došlo k výkupu pozemků o rozloze 7093 metrů čtverečních pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Záhumení. Pro tuto oblast bude zpracována projektová dokumentace dopravní a technické infrastruktury,“ zrekapitulovala Ivana Pinkasová z přerovského magistrátu.

Dokončovací práce na estakádě v Předmostí - ta má zrychlit dopravu na tahu Olomouc - Zlín přes Přerov. 15. dubna 2021
Stavba estakády v Přerově finišuje. Projeďte se po ní na našich fotkách

Za finance z kompenzací se chystá i dokumentace na rekonstrukci chodníků, parkovacích ploch a opravu veřejného osvětlení.

Kulturní dům v Dluhonicích, jehož rekonstrukci místní požadují, je centrem společenského dění - konají se zde plesy, ale i veřejná projednávání a debaty občanů. V budově je velký a malý sál, zasedací místnost a součástí je i kuchyň s přípravnou.

„Projekt na opravu zpracoval odbor majetku a skládá se ze dvou dokumentací. První řeší výstavbu hygienického zařízení u malého sálu, které vznikne na místě skladu. V částce 1 milion 185 tisíc korun je zahrnuta výměna části podlah a rozvody technické infrastruktury. Druhý projekt řeší samotnou opravu kulturáku, do níž má jít přes 2 miliony. Po započtení autorského dozoru a koordinátora bezpečnosti práce se celková částka vyšplhala na 3 miliony 400 tisíc korun,“ upřesnila náměstkyně primátora Hana Mazochová (ANO), která má na starosti finance.

Debata obyvatel Dluhonic s ministrem dopravy Karlem Havlíčkem, 30.7.2020
Dluhonice vs ministr: emoce jsou pryč, místní na kompenzace slyší

Další prostředky půjdou i do výkupů pozemků pro stavbu cyklostezky podél chemičky.

„Město zajistí majetkoprávní přípravu a vykoupí se pozemky, na nichž se bude stezka stavět. Cena by se měla pohybovat kolem 2,5 milionu korun,“ doplnil radní pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Krajští zastupitelé se mají žádostmi o dotace zabývat 21. června - a pokud Přerov uspěje, mohou být prostředky využity už v roce 2022.

Premiér Andrej Babiš na debatě s občany Dluhonic v listopadu 2018
Babiš odpověděl na dopis obyvatelům Dluhonic. Co v něm stojí?

Dostavění dálnice stále v nedohlednu

Zahájení stavby dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem je zatím v nedohlednu kvůli obstrukcím ekologických aktivistů Děti Země. Krajský úřad v Olomouci minulý týden potvrdil rozhodnutí stavebního úřadu olomouckého magistrátu o změně územního rozhodnutí.

„Rozhodnutí kraje nám umožní dokončit majetkoprávní přípravu, pokračovat ve stavebních povoleních, zápisu geometrických plánů na pozemcích dálnice a vyvlastňování. Běží nám tendr a děláme vše pro to, abychom začali stavět. Klíčem ale bude, jak rozhodne o územním rozhodnutí soud,“ shrnul ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala. Šéf ekologických aktivistů Dětí Země Miroslav Patrik už potvrdil, že připravuje podání další žaloby.

Výstavba D1 na Přerovsku. Ilustrační foto
Příprava stavby D1 u Přerova může pokračovat. Děti Země chystají další žalobu