Kultuře se blýská na lepší časy. Divadlo pokřtí představení divadla Vizita s Jaroslavem Duškem

Slavnostního otevření divadélka se veřejnost dočká v pátek 19. října. Tato chvíle se samozřejmě neobejde ani bez slavnostní přestřižení pásky a pro divadlo debutového představení. S divadlem Vizita pokřtí jeviště Jaroslav Dušek.

Publikum semározhodně na co těšit, každé představení divadla Vizita je v podstatě premiéra. Jaroslav Dušek je proslulý svou improvizací přímo na jevišti a děj hry tak vzniká až za přítomnosti diváků.

Tento objekt ale nebude sloužit pouze pro divadelní účely. „Počítáme s víceúčelovým zařízením, které využijeme ke kulturním a vzdělávacím záležitostem,“ přiblížil činnost Divadla Stará střelnice jeho provozovatel Václav Vlasák.

Podle svých slov počítá v divadélku s hudebními akcemi spíše komorního žánru, prostor zde dostanou divadla malých forem a v plánu má Václav Vlasák i víkendové výstavy. „V žádném případě nechceme konkurovat místním galeriím, bude se jednat spíše jen o malé výstavy trvající jeden nebo dva dny v prostoru improvizované galerie,“ upřesnil majitel.

Nad tím, že by si mohl konkurovat i s Hranickým kulturním klubem, který začne fungovat koncem října, si Václav Vlasák hlavu neláme. Věří, že si vzájemně konkurovat nebudou. „Hranice si takový kulturní klub určitě zaslouží a to už hodně dlouho, má minimálně deset let zpoždění. Moc mu fandím. Rozhodně nehledám žádnou konkurenci, spíš si myslím, že by taková zařízení v jednom městě měla spolupracovat. Dělám to opravdu jen pro radost a nemusím to dělat za každou cenu,“ doplnil Václav Vlasák.

Jako kytarista legendární kapely Citron a provozovatel proslulého Hudebního klubu na Staré střelnici má nejen mezi herci, zpěváky a ostatními lidmi ze showbyznysu spoustu známých, ale především touto činností získal obrovské manažerské zkušenosti. „Podle ohlasů k nám na akce do Hudebního klubu lidé chodili rádi. S kulturou jsem byl tak nějak spjat vždycky, a to nemyslím jen s hudbou, kterou provozuji,“ konstatoval Václav Vlasák.

Divadélko má nejen bezbariérový přístup či výhodu sousedství malebné zahrady, která bude součástí různých akcí, ale také špičkovou techniku speciálně vyráběnou pro divadla. Jeviště je dokonce variabilní. A důvod? „Herci mají různé požadavky, když si řeknou, že chtějí jeviště uprostřed, budou ho mít uprostřed,“ řekl s úsměvem Vlasák.

V sále divadélka nechybí ani domácí kino s projekcí či bezdrátové připojení, které bude využíváno především k firemním vzdělávacím aktivitám.

Umělecké kořeny v sobě provozovatel Divadla Stará střelnice nezapřel ani při zařizování interiéru. Ten zdobí díla Vlasákova strýce grafika, malíře a sochaře Ladislava Vlodka. Jsou to kresby z Vlodkova nejplodnějšího období, socha Bethie, a přilehlé zahradě vévodí jeho nejznámější dílo socha Endymion.

„Teprve čas ukáže, jestli je to dobré a jestli se udržíme,“ konstatoval Vlasák.