CO JE EUROBABIČKA?

Jedná se o stále populárnější soutěž, kterou v roce 2006 obnovili manželé Tauchmanovi z Jaroměře. O dva roky později se semifinále a finále konalo v Teplicích nad Bečvou. Letos se vrchol soutěže vrací opět na Moravu, tentokrát do Brna. Organizátoři prostřednictvím webu eurobabicka.cz už teď přijímají přihlášky do dalšího ročníku 2011. Uzávěrka přihlášek je na konci dubna. Soutěžící pak čeká vstupní pohovor, castingová kola a případný postup do semifinále a finále. O titul Eurobabičky se každoročně ucházejí stovky českých a slovenských babiček. Mít vlastní vnouče je také jedinou zásadní podmínkou pro vstup do soutěže. Na věku ani vzhledu nezáleží.

První otázka se nabízí automaticky – přihlásila jste se do soutěže sama, nebo to byl někdo z rodiny či přátel?

Do soutěže jsem se přihlásila více méně na podnět Českého rozhlasu Olomouc. Bylo to před dvěma lety, kdy mě požádali, abych přijala místo externího moderátora v pořadu Taneční pro pokročilé. Je to pořad o seniorech. Vzala mě s sebou dnes už kolegyně Jana Zemková, která jela natáčet reportáž do Teplic nad Bečvou, kde se konalo semifinále Eurobabičky. Tam jsem si coby novinářka vyzkoušela rozhovor se soutěžícími.

A tenkrát jsem si řekla, že by se mi to také líbilo, zvláště pak, když jsem viděla to babičkovské nadšení. Jednou jsem brouzdala po internetu a náhodou jsem objevila přihlášku do této soutěže. Dodala jsem si odvahu a přihlášku poslala. Ale závažné rozhodnutí bylo v okamžiku, kdy jsem zjistila, že tato soutěž podporuje nadaci Rakovina, věc veřejná. To byl ten hlavní důvod, proč jsem se do soutěže přihlásila.

Jak se těšíte na finálový večer? Jak probíhá vaše příprava?Finalistka soutěže Eurobabička - Květa Kohoutková

Já vlastně ani nevím. Mám smíšené pocity. Je to jako když jsem jezdila ke zkouškám. V podstatě jsme si už jednu z finálových částí vyzkoušela, když jsme si musely na semifinále připravit vylosovanou disciplínu, kterou s námi předtáčeli. A co se týká veřejného vystupování a mluvení, pak musím říci, že mi ze všeho nejvíce pomáhá mluvení v rozhlase a také veřejné vystupování s dětským folklorním souborem Maleníček. Úžasná je také podpora rodiny. Nikdy bych nevěřila, že budou děti i vnoučata tak pyšné na svou babičku a doslova se všichni těší na finálový večer – dokonce víc než já.

Co šaty a líčení na finálový večer v Brně? O to se staráte sama, nebo s tím všem soutěžícím pomáhají organizátoři?

Měly jsme možnost vyzkoušet si krásné večerní šaty už na Beauty dnu v Praze. Každá z nás si připadala jako princezna. Víte, když se žena obleče do nádherných šatů a ještě ji přitom nalíčí a učešou, pak není divu, že si tak připadá. A já se právě na tuto proměnu moc těším.

V Brně o nás bude pečovat tentýž kolektiv vizážistek a kadeřníků jako tomu bylo v Praze.

Myslíte si, že mezi finalistkami letos panuje soutěživost a rivalita, nebo jste se staly novými přáteli?

Přesvědčila jsem se o tom, že jsme všechny především babičky a teprve potom soutěžící. Potkaly jsme se z různých koutů naší krásné republiky. Každá z nás je něčím výjimečná, každá umíme něco jiného, každá jsme v něčem dobrá, ale jedno máme společné. Všechny milujeme své děti a vnoučata a rodina je pro nás na prvním místě. V podstatě jsme už ten titul dostaly všechny, pro odvahu se do této soutěže přihlásit.

Pokud by existovala soutěž Eurodědeček, přihlásila byste svého manžela?

Vím, že se o tomto titulu uvažuje, ale manžela bych do této soutěže nepřihlásila a vím, že by to neudělal ani on sám.

Co je to nejdůležitější, co musí finalistka Eurobabičky v sobě mít? Vtip? Aktivní přístup k životu?

Především musí rozumět sama sobě a vědět co chce. Každá by si měla uvědomit, že život začíná ranním probuzením. Měla by se radovat z maličkostí, měla by umět přijímat i dávat, odpouštět a milovat a hlavně pečovat o své zdraví a být tak prospěšná jen pro svou rodinu ale i pro celou společnost.