Novinka má zamezit šíření nákazy v době, kdy celý svět zápasí s pandemií koronaviru. Přerovská škola je v Česku jedna z prvních, která se rozhodla tímto způsobem chránit své studenty.

„Brána je z nerezové oceli a slouží k bezkontaktní dezinfekci příchozích v místech se zvýšenou koncentrací lidí. Během pěti sekund dokáže zbavit oděv i ruce virů a bakterií. Při maximální kapacitě dokážeme za hodinu vydezinfikovat až sedm set lidí,“ popsal Patrik Lišaník z firmy Spanner SK. Na Slovensku už dezinfekční brány využívají v některých nemocnicích a firmách.

Proces je podle něj plně automatický.

„Výškové senzory změří výšku návštěvníka a podle ní se dezinfekce nastříká přímo na oděv. Souběžně s tím se spustí i trysky na ruce. Dezinfekce je dermatologicky certifikovaná, takže nepoškodí oblečení ani pokožku. Je účinná na likvidaci virů, ale i bakterií a plísní,“ upřesnil.

Dezinfekce ve formě mlhy se dostane na povrch zasažený virem a aktivní látky v ní patogen zcela zničí.

„Hlavní výhodou je, že zasáhne celé tělo člověka - když tedy virus ulpí třeba na oblečení v městské hromadné dopravě, umíme ho zasáhnout a zlikvidovat. Budujeme tak nový hygienický standard a vyšší stupeň ochrany,“ zmínil Pavel Lišaník.

Vysoká škola logistiky v Přerově je v Česku jedna z prvních, která se rozhodla dezinfekční bránu pořídit. Několik jich už ale bylo instalováno v nemocnicích a firmách na Slovensku, v Německu a Itálii, výrobek míří také do Ruska. Standardní verze brány přijde na 5,5 tisíce euro bez DPH, ale lze ji i dovybavit.

Nezapáchá a nezanechává stopy

Podle rektora Vysoké školy logistiky v Přerově Ivana Hlavoně se během koronavirové pandemie ukázal význam oboru, který navštěvují zdejší studenti.

„Podobné novinky vždy reagují na situace, které ve společnosti nastanou. Měli jsme to štěstí, že lidé, kteří s těmito technickými novinkami pracují, navštěvují právě naši školu. Přesně takto se může projevovat inovace a procesy, které rychle reagují na novou situaci. I když by bylo samozřejmě lepší, kdyby něco takového společnost vůbec nepotřebovala,“ konstatoval.

Novinku si pochvalovala i jedna ze studentek Pavlína Ryšková.

„Je to určitě lepší ochrana než tekutá dezinfekce, protože nezapáchá a nezanechává žádné stopy na oblečení,“ řekla.

„Vnímám to hodně pozitivně, protože člověk má alespoň pocit, že pro svou ochranu něco udělal,“ doplnila ji další studentka školy Nikol Prachařová.