Devítiletá Tereza Švejdová, která navštěvuje třetí třídu přerovské Základní školy Trávník, má za sebou několik hereckých zkušeností – nejprve si zahrála Dorotku v seriálu Cesty domů, pak se objevila v Ordinaci v růžové zahradě a další roli získala i v jedné pohádce.

Právě role nemocné Verunky, jež má nádor na mozku, a musí kvůli němu podstoupit náročnou operaci, ji prý ale bavila ze všeho nejvíce.

Pan Etzler je legrační

Devítiletá Terezka Švejdová ze Základní školy Trávník v Přerově si zahrála v několika filmech – Cesty domů, pohádce Duch nad zlato a seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde ztvárnila roli nemocné dívkyK herectví ji přivedla starší sestra Lenka.

I ona se objevila v roli Natálky v seriálu Doktoři z počátků a pak i jako jedna z pacientek v Ordinaci v růžové zahradě. Nejvíce jí ale dala letní herecká škola.

„Svou první roli jsem dostala, už když jsem byla v první třídě. Po Cestách domů režiséra Jiřího Adamce následovala pohádka Duch nad zlato, která se dávala na Štědrý den," vyjmenovává dívenka.

A jak se jí spolupracovalo se známými herci?

„Pan Etzler je hodný a legrační, skvělí jsou i Terezka Kostková nebo Saša Rašilov. Všichni dospěláci na mě byli hodní," popisuje malá herečka.

Devítiletá Terezka Švejdová ze Základní školy Trávník v Přerově si zahrála v několika filmech – Cesty domů, pohádce Duch nad zlato a seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde ztvárnila roli nemocné dívky

Terezka se sestrou a maminkou. Foto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Děsila jsem se kapačky

Nemocniční prostředí jí prý nijak nevadilo, jen jednou měla trochu strach.

„Bála jsem se, když jsem hrála pacientku v Cestách domů. Měla jsem být v nemocnici a oni mě strašili, že přivezou i kapačku. Děsila jsem se, že mě to bude bolet, ale nakonec mi vysvětlili, že to bude jen jako," říká.

Devítiletá Terezka Švejdová ze Základní školy Trávník v Přerově si zahrála v několika filmech – Cesty domů, pohádce Duch nad zlato a seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde ztvárnila roli nemocné dívkyV Ordinaci v růžové zahradě si užila nejen několik pádů, ale také náročnou operaci, ze které se naštěstí zotavila. Její angažmá v dalších dílech seriálu je tedy stále otevřené.

A jak na její úspěch reagovali spolužáci ve škole?

„V první třídě byli překvapení, ve druhé už si zvykli, a teď už je to v pohodě. Rozdala jsem i několik autogramů," říká s úsměvem.

Dali příležitost dětem z Moravy

Skloubit roli herečky a školu je časově náročné a bez dobrého rodinného zázemí by to nešlo.

„Chtěla jsem, aby si obě dcery splnily svůj sen, a podporuji je v tom. Příjemně mě překvapilo mě, že režiséři dali příležitost dětem z Moravy, i když bylo zájemců z Prahy a jejího okolí hodně," podotýká maminka talentované dívky Marcela Švejdová.

„Na natáčení se jezdí i několikrát do měsíce. Někdy je těžké se rychle přizpůsobit, když ze štábu zavolají, že nastala změna v plánu. Z Moravy je to přece jen kus cesty," říká.

„Ze začátku jsme si brali učení do vlaku, protože natáčení bylo i osmkrát do měsíce. Pak jsme ale zjistili, že to nemá smysl. Holky se musejí o to více učit doma. Zatím ale zameškané učivo vždycky bez problému dohnaly," uzavírá.