Nový projekt má zajistit nejcennější tekutinu pro nemocnice, které ji potřebují

Talentovaný student na sebe upozornil už dříve díky aplikaci Daruju krev, jež má motivovat mladé lidi k dárcovství krve.

Teď se zapojil i do týmu českých IT nadšenců a firem pod značkou Covid19CZ, kteří bojují proti pandemii vlastními nápady. Česko je svým nasazením v boji s nákazou ve světě unikátem.

Některá odběrná místa v zemi zaznamenala už nyní úbytek dárců - kvůli obavě z nákazy nebo podezření na ni totiž lidé zrušili pravidelné odběry.

„My máme spotřebu krve menší, protože byly pozastaveny plánované operace. Krevních zásob je tedy dostatek,“ shrnul primář hematologicko-transfúzního oddělení přerovské nemocnice Štefan Repovský.

Například transfúzní stanici v Olomouci ale kvůli karanténě dočasně vypadli dárci z Litovelska a byl zredukován i odběr krve. I v Přerově podle něj došlo k omezení odběrů na jeden den - lidé se mohou dostavit na transfúzní oddělení pouze v úterý.

Příprava a údržba tras Author Šela Marathonu
Přesun i finanční komplikace. Trať ale žije i nyní, říká ředitel Šela Marathonu

„Potřebovali bychom především dárce s krevní skupinou nula minus, a pak také prvodárce, kterých je dlouhodobě nedostatek,“ nastínil primář.

Podle tvůrce projektu Davida Stančíka je situace v každém regionu jiná.

„Krve je dostatek, ale může být hůř. Cílem naší aktivity je především vytvořit zásobník dárců na horší časy. Zatím se nepotvrdilo, že by krevní transfúze mohla být přenašečem koronavirů nebo jiných respiračních virů, takže dárci nemusejí mít žádné obavy. Transfúzní centra i přesto zavedla centrálně preventivní opatření, které je třeba dodržovat,“ poznamenal.

David Stančík se spojil s odborníky z platformy covid19cz, s nimiž vytvořil „zásobník na dárce“ a spouští celorepublikovou kampaň damekrev.cz.

„Na webových stránkách www.damekrev.cz najdou budoucí dárci mapu odběrných zařízení spolu s aktuálním stavem jejich krevních zásob a přihlašovací formulář. Výběrem nejbližšího zařízení a vyplněním formuláře se lidé stanou dobrovolníky připravenými darovat krev. Zdravotníci je pak jednoduše povolají ze zálohy, když se začnou zásoby krve snižovat,“ vysvětlil princip.

Dárci krve se mohou na webových stránkách projektu podívat, jaký je stav krevních zásob v zařízení, které pravidelně navštěvují, a v případě potřeby se objednat k darování.

Ilustrační foto
Roušky pro Přerovany šijí i plavčíci a úřednice

„Bohužel ne všechny transfúzní stanice stav krve neboli krevní barometry či semafory zveřejňují, což je škoda,“ poznamenal.

S projektem by tedy rád nabídl místům, kde barometry krve zatím nemají, pomoc při jejich pravidelném zveřejňování, a pracuje na systému, jenž to má umožnit.

Mladý programátor má plány i se svým projektem Daruju krev, který se opírá o komunitu dárců v Česku. Tu nyní David Stančík buduje.

Jako platforma pro komunitu mají sloužit sociální sítě, web a zejména mobilní aplikace. V budoucnu by jeho aplikace měla motivovat lidi na základě gamifikačních prvků, skupinových diskusí, live chatů nebo různých srovnávacích žebříčků.

Samozřejmostí jsou i funkce jako upozornění na příští darování, mapa odběrných míst nebo virtuální odznaky dárcům. Vysněnou funkcí by mělo být oznámení v okamžiku, kdy je krev dárce použita pro záchranu života.