Důvod? Ekologové zatrhli dětským účastníkům soutěže vstup do lužního lesa, protože se jedná o území s nejvyšším stupněm ochrany. Zákaz začne platit už v příštím roce.

„Trasa dětského cyklistického závodu, na jehož start se každoročně vydají přes dvě stovky účastníků, vedla Žebračkou i v minulosti. Během uplynulých ročníků s tím nebyl žádný problém, až letos, kdy jsme podle zákona museli požádat vlastníka o souhlas,“ konstatoval organizátor divácky oblíbené akce Aleš Procházka. Žebračka přešla pod Správu Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví v loňském roce.

Pořadatel Author Šela marathonu Aleš Procházka nechápe, co se změnilo a proč ekologům najednou soutěž tak vadí.

„Oblast je pro veřejnost normálně přístupná a pořádají se zde i jiné akce. Cyklisté sem mají běžně přístup. Připadá mi to spíše jako snaha “zaříznout“ a potopit závod, který se těší oblibě veřejnosti. Je to škoda hlavně kvůli nejmladším účastníkům soutěže,“ uvažuje nahlas Procházka.

Ten hodlá už tuto neděli, kdy se v Žebračce dětský cyklistický závod koná zřejmě naposledy, o problému diskutovat přímo na místě s veřejností.

Ohrožení opeřenců

Zástupci CHKO Litovelské Pomoraví se ale brání. Jejich nesouhlasné stanovisko prý reaguje hlavně na připomínky přerovských ornitologů. „Něco jiného je, když do Žebračky přijede na kole jednotlivec, a něco jiného, když tudy projede celý závod. Bohužel se ve stejné době kříží dvě věci: hnízdění ptactva a cyklistický maraton,“ vysvětlil vedoucí Správy CHKO Litovelské Pomoraví Michal Servus.

„Žebračka je v podstatě na úrovni Národního parku. Chápeme, že je cyklistický závod pro Přerov událost, ale nemáme důvod podporovat takovou činnost na území chráněné rezervace,“ řekl šéf odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Na lužní les Žebračka se vztahuje nejvyšší stupeň ochrany. I proto s konáním závodu tak velkého rozsahu nesouhlasí přerovští ornitologové.

„Je to jedinečný lužní les, ve kterém se nacházejí ty nejvzácnější druhy rostlin a žije zde nejen spousta obojživelníků, ale i chráněných druhů ptactva,“ přiblížil Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Nápor na přírodu

Právě pro opeřence může mít ale akce masového rozsahu katastrofální dopad. „Začíná doba hnízdění, ptáci sedí na vajíčkách a někteří krmí svá mláďata. Pro ptáky je to nejcitlivější období a někteří by mohli hnízda z důvodu vyrušení opustit,“ řekl.

Masový závod s účastí stovek cyklistů a dalších návštěvníků podle něj navíc lokalitu Žebračky zdevastuje.

„Je to velký nápor na přírodu, cesta není zpevněná a není možné pustit tolik lidí do neudržovaných mokřadních lokalit. Zůstanou po nich jen zdevastované koridory,“ podotkl. Pořadatel Author Šela marathonu Aleš Procházka s tím ale nesouhlasí.

„Tady se pořád chrání kdejaký ptáček, ale kdo bude chránit nás lidi?,“ ptá se.

Přerovský deník|Propagujte i svojí stránku