„Plánujeme stěhování do budovy školy. Tady se potýkáme s nedostatkem místa. Čekalo se ještě na to, jaký bude počet dětí ve škole,“ uvedla knihovnice Lenka Pazderová. Knihovní fond čítá na dvanáct tisíc titulů.

Základní škola v Tovačově volné prostory má. „Dětí není tolik, abychom zaplnili všechny třídy. Pro knihovnu budou vyhrazené prostory v přízemí se samostatným vchodem,“ sdělil ředitel základní školy Pavel Odehnal.

Přestěhování části knihovny do jedné z uvolněných tříd je spojené s minimálními náklady.

„Jedinou investicí je oprava podlahy, která by se ale musela stejně rekonstruovat. Na to uvolníme prostředky z rozpočtu města,“ řekl starosta Tovačova Leon Bouchal. Půjde podle něj o částku řádově v desetitisících korun. Knihovna bude mít ve škole k dispozici i multimediální učebnu.

Ze sblížení knihovny a školy by mohly těžit hlavně děti. „Slibuji si od toho nárůst čtenářů,“ poznamenala Pazderová. Také učitelky mají z knihovny přímo ve školní budově radost. „Kolegyně se už se mnou domlouvaly, že rády využijí knihovnu v rámci výuky. Spolupráce bude těsnější než dosud,“ zmínil ředitel školy.

Také pro dospělé čtenáře znamená odstěhování části knihovny výhodu. „Aspoň se prostory vyhrazené dospělým trochu uvolní. Už mám představu, jak jich využít,“ zmínila knihovnice. Kvůli stěhovaní nestihne tovačovská knihovna oslavit od 4. října Týden knihoven, čtenářům to ale hodlá vynahradit akcemi v listopadu. (pakk)