Tradiční akce, bez níž si už mnohé přerovské děti ani nedokážou Vánoce představit, se uskutečnila v neděli odpoledne v prostorách Ornisu. Rodiče s malými ratolestmi tak alespoň na chvíli unikli předvánočnímu shonu a užili si společné chvíle.

„Zdobení vánočního stromu pro ptactvo pořádáme už více než deset let – od doby, co se po příchodu nového vedení stanice více otevřela veřejnosti. Pořádáme zde nejen výukové programy a sezónní výstavy, ale i různé akce pro veřejnost. Jednou z nich je i tato," řekla Jana Kosturová z Ornitologické stanice v Přerově.

Zatímco dříve se strom pro ptáčky zdobil až na Štědrý den, v posledních letech se účastníci akce scházejí vždy čtvrtou adventní neděli.

„Tatínci s dětmi se maminkám alespoň nepletou v kuchyni a všichni mohou udělat něco společně pro přírodu," vysvětlila.

A jakými pochoutkami se vánoční strom pro ptactvo nejčastěji zdobí?

„Vyrábíme je hlavně z lojové směsi, což je roztopený lůj se semínky, jímž se plní květináčky, ořechové skořápky, nebo se jím potřou šišky. Hmota se nechá ztuhnout a vytvoří se kuličky na zavěšení," vylíčila.

Kvalitní krmivo je možné udělat i z těsta ze semínek, smíchaných s moukou a vajíčkem.

„Vysuší se v mikrovlnné troubě a vyrábí se z něj různé tvary ve formičkách. Nejčastěji děláme zvonečky, které se pečou v kelímku od jogurtu. Někdo ale jen napichuje na špejle třeba jablíčka, rozinky, sušené šípky nebo makovičky, které nachystáme přes léto," doplnila.

Někdo vyrobené ozdoby rovnou zavěsil na větvi košaté jedle před Ornisem, jiný si je vzal domů. A co opeřencům nejvíce chutná?

„Úplně nejlepší jsou samozřejmě semena a lůj, který je buď syrový, nebo se zpracuje do lojové směsi. Ptáčkům je ale možné dát i strouhanku, nesmí být však z rohlíků, které jsou slané. Neměli by jíst nikdy nic, co je zkažené nebo plesnivé, ale ani zbytky z kuchyně," řekla.

S manželem a dvěma dětmi přišla v neděli do Ornisu také Zdeňka Grenarová z Přerova.

„Vyrazili jsme celá rodina, abychom měli v předvánočním čase jinou aktivitu než pečení a vaření. Ozdobu na strom vyrobíme z jablíčka, oči a pusa budou ze šípků a vlasy z ptačího zobu. Pověsíme si ji na strom na zahradě, aby na ni děti viděly z pokojíčku," uzavřela.