Státní příspěvek na jednoho žáka na den přitom činí až 350 korun.

Jen pět milionů z celkových dvanácti a půl ale poputuje do Moravskoslezského kraje. Nejhorší situace je totiž na Ostravsku.

„Město Přerov je podle imisní mapy České republiky vybranou oblastí, protože ve sledovaném období let 2006 až 2010 překročily koncentrace polétavého prachu denní imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový více než pětatřicetkrát za rok. A to v průběhu čtyř let," vysvětlil náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek.

Úředníci přerovského magistrátu předali v minulých dnech výzvu ministerstva ředitelům základních škol, kteří se mohou do 20. června rozhodnout, jestli jejich žáci možnosti dotovaných ozdravných pobytů využijí a kam pojedou. Součástí nabídky je i seznam lokalit s vyhovující kvalitou ovzduší pro rekreační pobyty.

Školy dotaci to vítají

Ředitelé základních škol chtějí podané ruky státu využít.

„Žádost v každém případě podáme, jediným úskalím je, že se ze státní dotace bude financovat pouze ubytování žáků, ale už ne pedagogický doprovod," uvedla ředitelka Základní školy Za mlýnem v Přerově Božena Přidalová.

Podle ní zaplatí nyní rodiče žáků za školu v přírodě zhruba 1 450 korun. Státní dotace by tedy byla výraznou pomocí.

„Letos jsme byli v Jeseníkách, takže bychom asi zvolili podobné lokality – Jeseníky nebo Beskydy," dodala.

Školáci by mohli odjet na ozdravný pobyt v období topné sezony, jedná se tedy o listopad až duben dvou školních období – 2012/2013 a 2013/2014. Podmínkou ale je, aby byli na „škole v přírodě" minimálně deset dní. Ve výzvě ministerstva se navíc uvádí, že se jedná o ozdravné pobyty se zaměřením na enviromentální výchovu.

„Na děti tedy čeká program, který je bude učit odpovědnému jednání vůči přírodě i lidem a udržitelnějšímu způsobu obývání světa," doplnila Jana Žouželková z odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu.

Pro tuto výzvu je ve státní pokladně alokováno nejvýše dvanáct a půl milionu korun, přičemž pro Moravskoslezský kraj je z této částky určeno pět milionů.

„Situace v Přerově není tak vážná jako například v Ostravě. Poskytnuté prostředky ale pomohou pokrýt výdaje rodičům," doplnil Jakub Kulíšek.

Čtyřnásobné překročení limitů

Že se v Přerově kvalita ovzduší rok od roku zhoršuje, potvrzují i odborníci. Kromě průmyslové výroby za to může především nedostavěná dálnice D1, díky níž proudí denně centrem města tisíce kamionů.

Nejhorší je situace v zimních měsících, kdy udeří inverze. Například v únoru bylo v některých dnech naměřeno až čtyřnásobné množství koncentrací polétavého prachu v ovzduší, a to 230 mikrogramů na metr krychlový.

Jaký má dlouhodobý pobyt vliv v takovém prostředí vliv na zdraví obyvatel města? Odborníci tvrdí, že zcela zásadní.

Dlouhodobé vystavení nadměrnému znečištění částicemi polétavého prachu vede prokazatelně k nárůstu chronických onemocnění horních cest dýchacích, včetně astmatu a astmatických alergií. Může ale vést i ke genetickým změnám, rakovinovým onemocněním nebo poruchám plodnosti.