VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti z Přerova mohou vyrazit na ozdravné pobyty. Stát jim dá peníze

Sbalit batoh a alespoň na týden vyrazit do hor načerpat energii. Přerovským školákům se to v minulých letech osvědčilo - a to díky státem dotovaným ozdravným pobytům.

25.11.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník / Hohlová Jaroslava

Ministerstvo spolu se Státním fondem životního prostředí i letos podpoří pobyty pro děti ze smogových oblastí.

Školy mohou do konce listopadu podávat žádosti o finanční příspěvek na školní roky 2018 až 2019 a 2019 až 2020.

Zvýšená prašnost, na které se v Přerově podepisuje především katastrofální dopravní situace, je hlavním důvodem toho, proč se lidem ve městě hůře dýchá.

Přerov se díky tomu zařadil na seznam lokalit se silně znečištěným ovzduším, podobně jako třeba Ostravsko nebo Karvinsko.

Podmínka: intenzivní kontakt s přírodou

Děti z přerovských škol vyrazily na ozdravné pobyty už v minulých letech a prospívají jim.

„Osvědčily se nám a dětem se na horách vždycky líbilo. Je to i tím, že dělají jiné věci než ve škole a mají společné zážitky a vzpomínky,“ pochvaluje si ředitelka Základní školy Trávník v Přerově Kamila Burianová.

Dotované ozdravné pobyty budou podle nově vyhlášené výzvy probíhat vždy od podzimu do jara, kdy je smogových situací nejvíce a jejich negativní dopad na zdraví je nejvýraznější.

Trvat by měly minimálně pět dní a děti by měly do přírody vyrazit od 1. října 2018 do 30. dubna 2019 nebo od 1. října 2019 do 30. dubna 2020.

Finanční injekce státu tentokrát cílí na projekty, které spojí ozdravné pobyty a ekologickou výchovu.

„Kromě samotného vzdělávacího programu tedy musí zahrnovat také intenzivní kontakt s přírodou. Výukový program by měl probíhat minimálně šest hodin denně, částečně venku na čerstvém vzduchu, a má se věnovat i ochraně ovzduší. Školám jej zajistí kvalifikovaný lektor nebo organizace, která se zabývá environmentálním vzděláváním minimálně dva roky,“ shrnul Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí.

Až 400Kč na žáka a den

Město Přerov jako zřizovatel školám doporučuje, aby této možnosti využily. A ředitelé po zkušenostech z minulých let neváhají.

„Program je tentokrát koncipován směrem na ekocentra, kterých je v kraji asi pět - tím nejznámějším je asi Sluňákov. Určitě se tedy zapojíme,“ nastínil ředitel Základní školy U Tenisu Tomáš Jelínek.

Na ozdravné pobyty chce s dětmi vyrazit i Základní škola Trávník, která už podala žádost na Státní fond životního prostředí.

„Přihlásili jsme se, protože jsme jeli i v minulých letech a u dětí měly tyto pobyty velký úspěch. V přírodě se dá vykouzlit spousta aktivit a je důležité, že jsou na čerstvém vzduchu,“ doplnila ředitelka Kamila Burianová.

O finanční příspěvek mohou do 30. listopadu žádat mateřinky, lesní mateřské školy či základní školy.

Oproti minulé výzvě mohou být žadateli navíc i zřizovatelé dětských skupin, tedy subjekty, které nejsou zařazeny do sítě škol.

Jedna organizace může čerpat až 400 korun na den a žáka u pobytů na více než 9 nocí, nebo až 350 korun na den a žáka u pobytů na 4 až 8 nocí, přičemž maximální výše dotace na jednoho žadatele může dosáhnout až 400 tisíc korun v závislosti na délce pobytu.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

25.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Česko zpívá koledy ve Vlkoši - 2017
57

Společně jste zpívali koledy v řadě obcí. Tady je velká fotogalerie

Hledáme OBCHODNÍKA DISTRIBUCE do týmu regionálních deníků

Chcete pracovat v novinách? Máte vztah k obchodní činnosti? U nás máte šanci.

Ovace ve stoje! Aneta Langerová vyprodala Městský dům

Neskutečná atmosféra zavládla ve středu v Městském domě. Se svým turné Na Radosti totiž přijela Aneta Langerová, která si přerovské publikum doslova podmanila hned po první písničce.

Vtip? Cyklostezce na Velké Dlážce chybí část

Rozpaky Přerovanů budí nová cyklostezka v ulici Velká Dlážka, která je sice v novotě - ale má jednu vadu na kráse. Uprostřed nově vydlážděné cesty je ostrůvek původního chodníku, který vypadá spíše jako špatný vtip projektanta nebo investora. Důvod? Městu se nepodařilo domluvit s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových na získání tohoto pozemku. Radní ale dostavění úseku slibují.

Řidič srazil ženu a ujel. Byl jsem v šoku, tvrdil

Se zraněním skončila ve Fakultní nemocnici v Olomouci pětašedesátiletá žena, kterou srazil ve středu kolem šesté hodiny večer na silnici v Seifertově ulici v Přerově řidič vozu Škoda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT