Ministerstvo spolu se Státním fondem životního prostředí i letos podpoří pobyty pro děti ze smogových oblastí.

Školy mohou do konce listopadu podávat žádosti o finanční příspěvek na školní roky 2018 až 2019 a 2019 až 2020.

Zvýšená prašnost, na které se v Přerově podepisuje především katastrofální dopravní situace, je hlavním důvodem toho, proč se lidem ve městě hůře dýchá.

Přerov se díky tomu zařadil na seznam lokalit se silně znečištěným ovzduším, podobně jako třeba Ostravsko nebo Karvinsko.

Ilustrační foto
V Přerově ukradli dodávku při vykládce zboží, pak ji našli nabouranou

Podmínka: intenzivní kontakt s přírodou

Děti z přerovských škol vyrazily na ozdravné pobyty už v minulých letech a prospívají jim.

„Osvědčily se nám a dětem se na horách vždycky líbilo. Je to i tím, že dělají jiné věci než ve škole a mají společné zážitky a vzpomínky,“ pochvaluje si ředitelka Základní školy Trávník v Přerově Kamila Burianová.

Dotované ozdravné pobyty budou podle nově vyhlášené výzvy probíhat vždy od podzimu do jara, kdy je smogových situací nejvíce a jejich negativní dopad na zdraví je nejvýraznější.

Trvat by měly minimálně pět dní a děti by měly do přírody vyrazit od 1. října 2018 do 30. dubna 2019 nebo od 1. října 2019 do 30. dubna 2020.

Finanční injekce státu tentokrát cílí na projekty, které spojí ozdravné pobyty a ekologickou výchovu.

„Kromě samotného vzdělávacího programu tedy musí zahrnovat také intenzivní kontakt s přírodou. Výukový program by měl probíhat minimálně šest hodin denně, částečně venku na čerstvém vzduchu, a má se věnovat i ochraně ovzduší. Školám jej zajistí kvalifikovaný lektor nebo organizace, která se zabývá environmentálním vzděláváním minimálně dva roky,“ shrnul Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí.

Zchátralé domy v bývalém romském ghettu ve Škodově ulici už jsou minulostí. Stavebníci v těchto dnech dokončují bourání a odvážejí suť.
Romské ghetto ve Škodově ulici je pryč. Zbyla jen suť

Až 400Kč na žáka a den

Město Přerov jako zřizovatel školám doporučuje, aby této možnosti využily. A ředitelé po zkušenostech z minulých let neváhají.

„Program je tentokrát koncipován směrem na ekocentra, kterých je v kraji asi pět - tím nejznámějším je asi Sluňákov. Určitě se tedy zapojíme,“ nastínil ředitel Základní školy U Tenisu Tomáš Jelínek.

Na ozdravné pobyty chce s dětmi vyrazit i Základní škola Trávník, která už podala žádost na Státní fond životního prostředí.

„Přihlásili jsme se, protože jsme jeli i v minulých letech a u dětí měly tyto pobyty velký úspěch. V přírodě se dá vykouzlit spousta aktivit a je důležité, že jsou na čerstvém vzduchu,“ doplnila ředitelka Kamila Burianová.

O finanční příspěvek mohou do 30. listopadu žádat mateřinky, lesní mateřské školy či základní školy.

Oproti minulé výzvě mohou být žadateli navíc i zřizovatelé dětských skupin, tedy subjekty, které nejsou zařazeny do sítě škol.

Jedna organizace může čerpat až 400 korun na den a žáka u pobytů na více než 9 nocí, nebo až 350 korun na den a žáka u pobytů na 4 až 8 nocí, přičemž maximální výše dotace na jednoho žadatele může dosáhnout až 400 tisíc korun v závislosti na délce pobytu.

Jana Pospíšilová (dnes Rychlá) - vlevo a Jana Novotná na fotografii týmu Přerova, který vybojovalo 1.místo na Mistrovství ČSSR smíšených družstev
Jana Novotná? Bydlely jsme na Strojaři a byly jako dvojčata, vzpomíná kamarádka