Děti z přerovského dětského domova ve čtvrtek odpoledne vytvářely poslední výrobky, které si budou moci v pátek a v sobotu zakoupit lidé v marketu Albert v Denisově ulici v Přerově. Za peníze, které z prodeje utrží, budou moci děti zajít do kina. To je podle jejich slov dárek, který by je potěšil ze všeho nejvíce.

„Do projektu Obchůdky s Albertem jsme se zapojili už podruhé. I přes drobné obavy už se děti těší na samotný prodej a jsou zvědavé na zájem zákazníků. Loni se kvůli tomu zúčastnily kurzu finanční gramotnosti a letos byly proškoleny také v oblasti péče o zákazníka, a to formou instruktážních videí ve spolupráci s youtubery," přiblížil Jan Pavlas, ředitel Dětského domova v Přerově.

Smyslem akce je podle něj připravit děti na vstup do života a představit jim základy podnikání formou výroby a prodeje vánočních dárků a dekorací.

„U stánku budeme společně s dětmi nabízet vlastnoručně vyrobená mýdla, svíčky, ale také adventní věnce, smaltované lžičky, šperky nebo kalendáře. I když lidé přispějí jen symbolickou částkou, tak to dětem pomůže – finanční prostředky využijeme na návštěvu kulturních akcí, které si jinak nemůžeme dovolit," přiblížila vychovatelka Veronika Chytková.

Zapojily se všechny děti z domova

Podle ní se do činorodé práce zapojilo všech čtyřiadvacet dětí ze zdejšího domova. „První výrobky vznikaly už před třemi měsíci, poslední v těchto dnech. Pomáhali úplně všichni – od předškoláků až po nejstarší děti. Každý přispěl vlastním nápadem," dodala.

Na svůj vlastní výrobek je pyšná i dvanáctiletá Kristýnka. „Dělala jsem mýdlo, které jsme obarvili růžovou a žlutou barvou a přidali k tomu třpytky. Netrvalo to dlouho, hmotu jsme jen ohřáli, nalili do formiček, a potom se to nechalo chvíli zaschnout," vylíčila.

A co by si děti za peníze z prodeje svých výrobků nejraději pořídily? Nemají příliš přehnané nároky. Největší radost by jim, jak se shodly, udělala právě návštěva kina. „Chtěl bych si někdy vydělat i na tablet," prozradil své přání jeden z chlapců.

Lidé, kteří budou chtít podpořit dobrou věc, si mohou zakoupit výrobky v marketu v Denisově ulici v pátek 25. a v sobotu 26. listopadu, a to v době od 8 do 16 hodin.