Děti dorazily do pobočky knihovny v Palackého ulici kolem šesté večer a rodiče jim na cestu přibalili karimatku, lehátko a něco k zakousnutí. A pak prožily večer, během něhož se ani na chvíli nenudily.

Na spánek totiž až do půlnoci nebyl čas – knihovnice pro ně připravily hry a soutěže, díky nimž se seznámily s tvorbou českého scénáristy a autora pohádkových příběhů Miloše Macourka.

Většina z nás ho zná především jako autora večerníčku o Machovi a Šebestové nebo seriálů Arabela a Létající Čestmír. Velké oblibě se ale těší i jeho kniha Žofka.

„Každý rok je zaměřený na nějaké téma a většinou se držíme toho, jaký autor má výročí narození nebo úmrtí. Letos padla volba na Miloše Macourka," vysvětlila knihovnice Miroslava Nevřelová, která na tomto oblíbeném dětském autorovi obdivuje především jeho velkou fantazii.

„Děti si v knihovně vytvoří kouzelné sluchátko, které nás bude provázet celým večerem, a díky němuž můžeme úplně všechno," prozradila. Zájem o četbu podle ní v posledních letech pozvolna stoupá. Chlapci se zajímají o fantasy literaturu, dívky zase o dívčí romány. Knihovníci ale pozorují i návrat ke klasice – velké oblibě se těší třeba Čtyřlístek.

„Některé děti dají na doporučení svých rodičů a přijdou s tím, že tuto knihu četla jejich maminka a oni ji chtějí znát také. Rodiče se tak díky známým příběhům vracejí do dětství také," usmála se.

V pubertě chuť číst opadá

Podle vedoucí služeb Městské knihovny v Přerově Jitky Štiborové je zájem o četbu dán i věkem.

„Děti do dvanácti let mají zájem číst, jakmile se ale dostaví puberta, tak chuť číst často opadá – u kluků více než u děvčat. Dívky čtou hlavně dívčí romány, které potřebují pro své vztahy, protože odžívají příběhy se svými hrdinkami," řekla.

Pro malé čtenáře je prý ale pro utváření vtahu ke knihám nejdůležitější to, když vidí vzor ve své rodině nebo ve škole. A hlavně – když mohou obsah knihy s někým sdílet – třeba se spolužáky.

Noc s Andersenem si užila v knihovně spolu s ostatními také Klára Cigánková ze Základní školy Velká Dlážka, která v knihovně oslavila své narozeniny. A jaké knížky ráda čte?

„Mám moc ráda Čtyřlístek, protož si tím zároveň procvičím angličtinu. Navíc je to zábavné," uzavřela.