Velikonoční salon středisko pořádá už téměř dvě desítky let. „Začal se dělat před osmnácti roky. Dříve se vystavovalo v areálu Zubr, pak se přesunul sem, kde bývá už sedmnáct let,“ uvedla bývalá pracovnice Střediska volného času Atlas a Bios Jarmila Bijová z Přerova, která na akci stále spolupracuje.

Děti také mohly vidět, jak se například vyrábí tatary. „Každý den se tu předvádí různé ukázky. Včera tu pán pletl tatary a dělaly se tu perličkové výzdoby nebo výrobky ze slámy. Hlavně jsem chodí školáci z nižších tříd , které si tu mohou nazdobit perníček, potom si ozdobí vajíčko nebo vyrobí přáníčko. Projdou si to tu a paní Sekerová jim pak řekne vše o velikonočních tradicích,“ uvedla Jarmila Bijová.

Výstavu velikonočních výrobků mohli lidé navštívit každé odpoledne. Kdo to nestihl tento týden, má šanci zajít příští týden do Městského sálu. „Na výstavě můžou lidé vidět veškeré možné techniky, kterými lze vyzdobit vajíčka, včetně těch nejnovějších. Zdobí se vajíčka pštrosí, husí, slepičí i koroptví. Také je tam možné vidět keramické výrobky a různé velikonoční výzdoby. Nejen dětem to navozuje velikonoční atmosféru,“ uzavřela.

K vidění byly i řehtačky různých tvarů a také trakač. „Jsou tu vidění například různé řehtačky, kterými na sebe koledníci upozorňovali, že se blíží. Dnes už tyto zvyky děti moc neznají, což je škoda. Někde na vesnicích to ale ještě přežívá,“ poznamenala k výstavě Zdena Sekerová ze SVČ Atlas a Bios v Přerově.

(kre)