Obrázky tohoto výtvarníka znají snad všichni: má na kontě více než sedmdesát knih pro děti a desítky obalů na pohádková cédéčka jako Tři veteráni nebo Špalíček.

Knihovna se tímto pořadem přihlásila ke Dni pro dětskou knihu.

„Ve fondu máme hodně knížek z produkce pana Dudka. Víme také, že umí udělat představení pro různě staré děti,“ podotkla Simona Ryšavá z knihovny.

Adolf Dudek nemaluje pouze ilustrace do dětských knížek, ale také obrázky pro časopis Sluníčko, pohlednice či loga mateřským školám.

„Od malička jsem měl jasno, co chci dělat,“ říká ilustrátor. „Pro dospělé bych kreslit nemohl, to by mě nebavilo. Potřebuji dělat něco, kde se dá zapojit fantazie, žádné reálné věci.“

A jak vlastně vzniká obrázek k pohádce či říkance?

„Nejdřív musí přijít inspirace. Na tu potřebuji klid. Jak už vím, co chci malovat, jde to rychle. Když cestuji po republice, tvořím většinou odpoledne a večer na hotelu,“ popisuje Dudek.

Jezdit se svým programem pro děti po republice začal před čtyřmi lety.

„Začalo to vlastně náhodou. Byl jsem pozvaný v Ostravě do kulturáku, abych kreslil, zatímco jeden pan spisovatel četl a vyprávěl. A pak najednou bylo toho kreslení víc než vyprávění, lidi o to měli zájem,“ vzpomíná výtvarník.

Do Lipníku přijel se svým představením pro děti z prvního stupně základní školy, přišly se ale podívat i mladší. Do interaktivní show se nakonec zapojili všichni, včetně maminek.

„Vždycky svůj program přizpůsobuji těm, co přijdou,“ říká Dudek. „A snažím se posluchače i trochu vzdělat. Zjistil jsem, že když se člověk umí dětem přiblížit, zabírá to. I na puberťáky.“