Přispívat mohou lidé do zapečetěných boxů hned na několika místech. Narážejí na ně v potštátských obchodech i na městském úřadě. Koncem srpna se sejde tamní sociální komise, nashromážděné peníze sečte a rozhodne, jak budou využity.

„Uvidíme, s jakým výsledkem sbírka skončí. Od toho se pak bude odvíjet její další případné pokračování,“ komentoval humanitární akci starosta města Karel Galas.

Děti nemají kromě nábytku nic

Jednou ze dvou iniciátorek akce je Alžběta Jahnová z Potštátu, která má sama tři malé děti.

„Vůbec není jasné, kde ta děvčata skončí. Vždyť ani nemají pořádně kde bydlet. V bytě, ve kterém se tragédie stala, žít nemohou a s babičkou obývají starou ruinu,“ řekla Jahnová. Podle ní poslouží holčičkám vybrané peníze do nového začátku.

„Uvidíme, jestli bude potřeba koupit pračku, ledničku, pokojíček, kolo nebo novou aktovku. Holky pocházejí ze sociálně slabého prostředí, tak proto jsme cítily morální povinnost jim pomoci,“ dodala s tím, že přispět může kdokoliv.

Nejen místní. O tom, co bude nakonec z příspěvků pořízeno, bude město své občany informovat prostřednictvím obecního zpravodaje.

Lidé sbírku chválí i kritizují

Lidé z Potštátu se na humanitární akci dívají dvojím pohledem. Jedni ochotně přispívají, druzí se symbolicky připojují také, ale vnitřně s tím příliš nesouhlasí.

„V každé vesnici se najdou lidé, kteří by potřebovali pomoc. Někoho postihne tragédie, jiný přijde o práci, zůstává sám s dítětem a nemá nikoho, na koho by se obrátil. Tak nevím, proč by se měla zvýhodňovat jen jedna rodina,“ vyjádřila svůj názor mladá žena z Potštátu, ale nepřála si zveřejnit své jméno.

„Nepotřebuji, aby se na mě někteří sousedé dívali přes prsty jen proto, že mám jiný názor než oni,“ zdůvodnila své přání zůstat v anonymitě.

Sbírka je určena pro Nikolu, Michaelu a Petru ve věku desíti, osmi a dvou let. Tyto sestry přišly v noci na 19. července o svou matku. Po předchozí hádce ji doma ubodal nožem její manžel.

„Ty děti neměly skoro nic. Jen pár kusů nábytku v obývacím pokoji a tři postele,“ popsal podmínky, ve kterých žily, starosta Galas a potvrdil, že peníze ze sbírky by měly být vynaloženy tak, aby z nich měly přímý užitek právě jen sestry.

Děti jsou u babičky, vrah čeká na soud

Děti žijí v současné době u své babičky v pár kilometrů vzdáleném Boškově a ambulantně jsou v péči odborných lékařů. Jejich další osud je do jisté míry v rukou sociálních pracovníků Městského úřadu v Hranicích.

„Nejvhodnější zajištění péče o nezletilé děti je v rámci okruhu blízké rodiny. Říká se tomu náhradní rodinná péče,“ podal Deníku obecnou informaci tiskový mluvčí Hranic Petr Bakovský.

„V případě, kdy není vhodná osoba pro výkon náhradní rodinné péče, následuje umístění v ústavním zařízení a hledání pěstounské péče,“ dodal s tím, že tyto kroky jsou už vždy v kompetenci soudu.

Dvaatřicetiletý muž, který je jedné dívce otcem a dvěma otčímem, si již od krajských vyšetřovatelů vyslechl obvinění z trestného činu vraždy. „Případ jsme již předali soudu s návrhem na uvalení vazby,“ řekl k tomu mluvčí severomoravské policie Stanislav Sobol.

Podle trestního sazebníku hrozí vrahovi z Potštátu trest odnětí svobody na deset až patnáct let.