Pro děti může být rozvod velkým trápením, o kterém často nikdo netuší.

„Děti o svém vnitřním prožívání nemluví, často se obávají reakce rodičů, možné ztráty jejich lásky a někdy nevědí, jak své pocity vyjádřit,“ popsala předsedkyně organizace Dětský průvodce rozvodem Tereza Vránová.

V kroužku chtějí s dětmi vytvořit otevřenou a přátelskou atmosféru. Učit se vnímat své pocity a emoce budou prostřednictvím speciálních aktivit a her.

Děti se viní za rozvod rodičů

Při rozvodu se děti často začnou chovat jinak.

„Někdy jsou hodnější a snaží se rodičům pomáhat, protože cítí vinu za rozvod a chtějí mu ještě zabránit,“ řekla psycholožka Poradny pro rodinu Darina Skokanová.

Měnit své chování mohou i opačným směrem. Děti začnou zlobit a ztratí zájem o školu a zájmy. Ohrožené jsou i děti, které se chovají pořád stejně. Rozvod mohou totiž prožívat velmi silně, jen se bojí říct nahlas své pocity.

Kroužek může být pro děti velkou podporou „Po absolvování programu nám děti říkají, že si uvědomily, že nejsou viníky rozvodu rodičů, nebo se nebojí mluvit o svých emocích, což potvrzují i jejich rodiče,“ uvedla Vránová.

Děti si však s sebou trápení kvůli rozvodu nesou po celý život. „I několik let po rozvodu říkají, že chtějí, aby rodiče žili spolu a vrátili se k sobě,“ řekla Skokanová. Dodává také, že rozvod je pro ně ztrátou velké životní jistoty.

Rodiče spolu často soupeří o přízeň dítěte

Děti většinou nechápou, proč by se rodiče měli rozvádět. „Velmi dobré proto je, když rodiče své rozhodnutí potomkům oznámí společně,“ popsala Skokanová.

Rodiče by měli dětem říct společnou verzi rozvodu, na které se dohodli. Důvody a rozhodnutí by jim měli vysvětlit srozumitelně.

„Důležité je dětem zdůraznit, že to není jejich vina, a že rodiče jsou těmi, kteří to nezvládli,“ dodala Skokanová.

I když se v Česku rozvádí skoro každé druhé manželství, má organizace problém naplnit kapacitu skupiny.

„Dítě potřebuje souhlas obou rodičů, aby na kroužek mohlo chodit. Rodiče se občas schválně v souhlasu nepodpoří, nebo neví, co program obnáší,“ dodala vedoucí projektu Tereza Vránová. Rodiče spolu často soupeří, protože se bojí, že přestanou být oblíbeným rodičem.

Průvodci rozvodem jsou psychologové a pedagogové, kteří mají s podobnou prací zkušenosti i z jiných měst. Děti se s nimi budou pravidelně vídat společných setkáních, kde poznají nové kamarády, kteří jsou na tom podobně. Kroužek je pro děti od šesti do dvanácti let. Mohou jej navštívit děti rodičů, kteří jsou rozvedení nebo se teprve rozvádějí. První setkání se uskuteční 11. března v budově přerovského magistrátu.

Autorka: JANA HOSTIČKOVÁ