„Sklizeno toho moc není. Odhaduji, že není posečena ani polovina. Počasí nám dělá starosti. S dlouhotrvajícími dešti jde kvalita obilí rapidně dolů. Porosty černají a hrozí rozšiřování plísní. Navíc některé oblasti byly postiženy kroupami a tam půjdou i výnosy také dolů,“ sdělil předseda přerovské Agrární komory Petr Kubík.

O česnek, který prodává farma manželů Měšťánkových v Bochoři, je velký zájem. Pěstují se tři odrůdy - Havel, Lukan a Rusák (Přerovský).
Samosběr česneku v Bochoři neplánují. Rusáka i Havla si lidé rezervují

Zároveň dodává, že do polí se teď nedá vůbec vjet a zemědělci budou muset čekat i po skončení dešťů, až pole vyschnou. Velkým problémem je také polehaní obilí způsobené silnými větry a dešti. „Po dešti budeme muset nejméně dva až tři dny počkat, až to trochu proschne, jinak by hrozilo, že by technika na poli zapadla,“ dodal Kubík.

Žně vrcholí a kombajny Zemědělské společnosti Pobečví v Rokytnici u Přerova jedou na plné obrátky.
Nejen sucho. Zemědělce na Přerovsku trápí i hraboši. Žně finišují

Přerušení sklizně potvrzuje i předseda Zemědělského družstva Vladimír Lichnovský. „Stojíme už asi desátý den. Jediné, co jsme stihli sklidit, jsou řepky. Do ječmenů a pšenic jsme v podstatě jen kousli, to znamená, že jsme sklidili pouze pár desítek hektarů. Nezbývá nám, než se modlit za lepší počasí. Je to o nervy. Čím déle bude pršet, tím více se sníží kvalita pšenic. Hrozí, že se z potravinářské stane krmná,“ vysvětlil Lichnovský.

Sklizeny jsou pouze řepky

Podle ředitelky Agrární komory Olomouckého kraje Michaely Navrátilové je zatím na Přerovsku sklizeno přibližně 20 procent obilovin z celkové oseté plochy. Zemědělci stihli sklidit jen řepky. „Podobná situace je i na Prostějovsku a Jesenicku. Odhadujeme, že v Olomouckém kraji je zatím sklizeno z celkové plochy 30 až 40 procent. Deště nejen, že brzdí žně, ale ohrožují i úrodu,“ informovala Navrátilová.

Obavy jsou o kvalitu

Deště trápí napříč přerovským regionem nejen velké zemědělské podniky, ale soukromé rolníky. Eliška Kravcová z Asociace soukromého zemědělství okresu Přerov se obává zejména o kvalitu pšenice, u níž se hlídají potravinářské parametry.

„Není otázkou, kdy se znovu rozběhne sklizeň, ale spíš, v jakém stavu bude sklizeno to, co teď stojí na poli. O zničení části úrody se navíc na Přerovsku postaraly kroupy, které zasáhly zejména Prosenicko a Oldřichovsko,“ řekla Eliška Kravcová.

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v loňském roce v zemědělských podnicích v Olomouckém kraji sklizeno téměř 637 tisíc tun obilovin. I když byl nižší průměrný hektarový výnos 6,20 tun na hektar, obiloviny byly pěstovány na největší výměře za posledních deset let, a to na ploše 102 tisíc hektarů. Dosažená sklizeň byla o 1,5 procenta vyšší než v předchozím roce.