Vytrvalý déšť, jenž sužuje region už deset dní, komplikuje některé zásadní investice. „Když začne pršet, musíme ze stavby převézt veškerý materiál jinam. Používáme technologie na hutnění podkladních vrstev, a tyto práce nám déšť neumožňuje,“ uvedl Pavel Doležel ze stavební firmy, která provádí rekonstrukci parovodu v Komenského ulici v Přerově.

Podle zaměstnanců společnosti Dalkia se ale vše stihne dokončit v termínu. „Když je to mokré, musíme práci přerušit. Naštěstí máme stavbu rozdělenou na dvě etapy, takže některé věci můžeme přesunout na jindy,“ řekl jeden z pracovníků firmy.

Podle investorské společnosti Dalkia mábýt rekonstrukce parovodu dokončena 30. září, a do té doby se může počasí změnit. „Alespoň v to doufáme,“ řekl mluvčí společnosti Dalkia Milan Wagner, podle něhož stavbě zatím nehrozí zpoždění. Se zaťatými zuby se vypořádávají s nepřízní počasí také stavební dělníci, provádějící rekonstrukci autobusového nádraží.

„Jsme pod vodou, ale jede se dál,“ komentoval to Zdeněk Dostál z odboru rozvoje přerovského magistrátu. Podle něj se na nádraží stavějí sloupy, peróny a provádí se předláždění. „První etapu bychom měli stihnout do konce srpna,“ věří Dostál.

Přívaly deště v těchto dnech trápí také obce v okolí Přerova, kde dosud nebyla zbudována nová kanalizace. „Voda stéká z polí přes les, a když jsou velké deště, nestačí to kanalizace sebrat. Na jedné straně se v obci buduje nová cesta za 34 milionů ze zámkové dlažby, a na druhé straně tu máme otevřenou kanalizaci,“ posteskla si členka osadního výboru v Čekyni Jarmila Hanáková.

Nebezpečí nehrozí Vytrvalý déšť podle zástupců Povodí Moravy a členů povodňové komise v Přerově zatím dramaticky nezvedl hladinu Bečvy v Přerově v průběhu včerejšího dne.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ale stoupla za večer hladina Rožnovské Bečvy o 120 centimetrů a voda se vylila z břehů na Valašsku a Novojičínsku. Právě zvýšení hladiny Bečvy na Valašsku se může později promítnout i do průtoku Bečvy na Přerovsku.

Z informací ČHMÚ vyplývá, že kolem půl eváté večer byl průtok Bečvy v Teplicích nad Bečvou 25,50 metrů krychlových za sekundu a v Dluhonicích 30,40 metrů krychlových za sekundu. Jak doplnil místopředseda povodňové komise v Přerově Ivo Hubík, platil ve středu ráno ve městě pouze stupeň bdělosti.

„Kromě toho, že se splavuje voda z polí, se nic zásadního neděje,“ uvedl včera ráno Hubík. Problémy s technikou Hladiny potoků a řek se včera zvedaly a lidé se pokoušeli získávat aktuální údaje o rostoucích průtocích. Ty jim však na několik hodin odepřela technika, která na stránkách hydrometeorologického ústavu zapříčinila několikahodinový výpadek.

„Ano, máme problém. Je někde v Praze a odstraňuje se. I my máme před sebou černé obrazovky a nemáme dostupné informace. Bohužel v nejméně vhodnou chvíli, kdy situaci potřebujeme monitorovat,“ popisoval včera hydrolog, který měl službu v ostravské pobočce Českého hydrometeorologického ústavu.

Jméno si nepřál zveřejnit. Povodňová služba přestala na vyhledávaném serveru fungovat někdy mezi půl jedenáctou a jedenáctou hodinou dopoledne. „Kdy se podaří problém odstranit, to v tuto chvíli nevíme,“ sdělil pracovník pražské centrály.

Techniky se nepodařilo zastihnout. Obyvatelé a záchranné složky v obcích v oblastech, kde se voda v korytech zvedala nejvíce, však nezůstaly bez aktuálních dat z důležitých míst, kde se monitorují průtoky a výška hladiny vody.

K dispozici měli aktualizované údaje na internetových stránkách správce toku, tedy v případě Jesenicka na webu Povodí Odry, www.pod.cz, a v případě zbylé části kraje na www.pmo.cz, tedy Povodí Moravy.

Petra Poláková-Uvírová a Daniela Tauberová