„Pro Bečvu a Moravu vycházejí zatím modely tak, že na Bečvě by příliš srážek být nemělo. U Moravy není nárůst vyloučený, zvlášť na jejích menších přítocích může být dosaženo nízkých povodňových stupňů,“ sdělil Martin Janov z hydroprognózní služby Českého hydrometeorolo­gického ústavu. V Olomouckém kraji platil v pátek první stupeň povodňové aktivity pouze na Třebůvce v Lošticích.

Na Bečvě v Přerově a okolí odstraňují pracovníci Povodí Moravy nánosy z koryta. To by mělo řece pomoci zvládnout co nejlépe vodu z tání sněhu v Beskydech.

„Tyto práce jsou důležité pro udržení kapacity koryta řeky,“ uvedl Pavel Bíza z Povodí Moravy.

Sledování hladiny

I mírnější zvednutí hladiny, než které je potřeba pro vyhlášení prvního povodňového stupně, by zkomplikovalo stavbu Tyršova mostu v Přerově. Stavební firma Skanska zde vytvořila nájezdovou rampu a pracovní místo z nasypaného štěrku. To by se při zvýšení stavu vody ocitlo pod vodou stejně jako těžké stroje a vrtací souprava, které na něm stojí.

„Kolegové pečlivě sledují, zda tání nezvedne hladinu. V tom případě by práce museli okamžitě přerušit a místo opustit,“ řekl mluvčí Skansky Leoš Verner.

Stavbaři původně počítali s tím, že budou moci aspoň některé práce provádět i v zimě. Mráz, pokud by nebyl příliš silný, stavbě nevadí. Lednová obleva by mohla být nečekanou překážkou.

„Nyní se vrtají mikropiloty. To by mělo být dokončeno do konce ledna, pokud to počasí dovolí,“ dodal Verner.

K tání sněhu se ve čtvrtek a v pátek přidaly v povodí Bečvy včetně Přerovska i srážky.

„V sobotu očekáváme ještě srážky, které budou postupně ustupovat. Ještě v neděli ráno může drobně pršet. Stále ale platí vysoké teploty, mezi sedmi a deseti stupni,“ řekla meteoroložka Barbora Tobolová. Teprve v pondělí má být na Přerovsku jasno.