Tradiční lednový výšlap se letos uskutečnil už posedmé. Startoval od Střediska volného času (SVČ) v Lipníku nad Bečvou a končil před branami hradu.

„Zúčastnilo se ho 63 dospělých a 14 dětí. Všichni nebyli jen z okolí našeho města. Zaregistrovala jsem tam i někoho z Olomouce,“ uvedla pracovnice SVČ Denisa Zapletalová, která se pochodu účastnila také.

Každý dostal na startu mapku s přesně vyznačenou trasou, která vedla přes pole i lesy. Cestou plnili účastníci výšlapu nejrůznější úkoly a postupně vyplňovali křížovku s tajenkou. Komu vyšla správně, na toho čekala v cíli medaile.

„Nebyla to tentokrát jednoduchá cesta. Byl mráz, padal sníh a do toho foukal vítr. Vzhledem k tomu, že jsme šli přes les a přes pole, bylo to dost náročné,“ konstatovala Zapletalová.

Přesto se podle ní zúčastnily pochodu i pěti a šestileté děti.

„Jedna maminka se třemi dětmi přibližně v tomto věku prošla jen půlku trasy, ale jiní rodiče vyšli se stejně starými dětmi až nahoru k Helfštýnu,“ řekla pracovnice SVČ. Až na hrad se ale poutníci nedostali, protože byl zavřený. To je ovšem neodradilo a naprostá většina jich dorazila až k jeho první bráně.

Cestou se občerstvili v Týně nad Bečvou, kde jim na povzbuzení zahrála připravená hudba a k zahřátí jim sloužily várnice s čajem. Někteří se podle Zapletalové účastní akce pravidelně.

„Byli tam však i ti, kteří říkali, že jdou poprvé,“ podotkla s tím, že lednový pochod z Lipníku na Helfštýn měl už letos svou sedmou reprízu.