Největší zájem byl o prohlídku vozidla na svážení komunálního odpadu, ale děti zaujala také sekačka na dálkové ovládání, s jejíž pomocí se pracovníci technických služeb dostanou i do nepřístupného terénu. Raritou byla rovněž ukázka dronu, se kterým lze zmapovat skládky černého odpadu.

„Letos se tato akce koná vůbec poprvé v Michalově, ale je to dobrá volba. Prostředí je pro děti určitě příjemnější než na náměstí. Počasí se opravdu vydařilo," pochvalovala si Šárka Slezáková z Technických služeb města Přerova.

Součástí Dne země byla i edukativní výuka, zaměřená na třídění odpadu. „Dětem jsme vysvětlovali, co se s odpadem děje dál, aby věděly, jak důležité je recyklovat. Mohly si také třídění samy vyzkoušet," přiblížila.

Největší pozornosti se u dětí těšila ukázka sekačky na trávu na dálkové ovládání. „Používáme ji v nepřístupných terénech a svazích a pro mnohé děti to byla novinka, se kterou se ještě nesetkaly," řekla.

Předškoláci si mohli na osmi stanovištích vyzkoušet úkoly, za jejichž zvládnutí dostali razítko a sladkou odměnu. Součástí akce byl i Den otevřených dveří Biosu a Ornisu a otevřeny pro návštěvníky byly také subtropické skleníky. Kdo chtěl, mohl se vyfotit u popelářského auta nebo v jeho kabině.

Ukázku dronu na mapování černých skládek předváděl Richard Plíhal ze Střediska volného času Atlas a Bios. „Dá se použít i s kamerou na monitoring lokalit, kde se zakládají černé skládky. Než pátrat ručně, je možné nalétnout dronem nad vytipovaný prostor, a místo oskenovat. Je možné ho řídit buď vysílačkou, tedy klasickým způsobem, nebo systém dovybavit navigací," přiblížil.