„Den sousedů jsme organizovali sedm let ve Wilsonově ulici a nově jsme se rozhodli putovat po různých sousedstvích v rámci Přerova. Protože jsme minulý rok spolupracovali na Umění v kavárnách s organizací, která se jmenuje Aktivní obyvatelé Kojetínské a Husovy ulice, chtěli jsme podpořit i jejich činnost,“ vysvětlila Zuzana Štolcová ze spolku Ne, jde to.

Součástí programu byl v sobotu dopoledne koncert kapely D.U.Bmusic, který si zejména nejmenší děti užívaly. K dispozici byl i knižní bazárek a swap v režii Ornitologická stanice.

„Tentokrát je v nabídce letní oblečení, a protože bohužel zatím není otevřená naše stanice a uzavřený je i Korvínský dům, kde jsme v náhradním prostoru swapy pořádali, využili jsme možnosti přidat se ke Dni sousedů. Už jednou nebo dvakrát jsme swap pořádali na ulici a pomáhá nám to více jej propagovat,“ řekla Jana Syryčanská z přerovského Ornisu.

Přerovská spisovatelka Lenka Chalupová přichází s novým románem Svatojánské ořechy. Foto: Jana Pivodová, se souhlasem
Román Lenky Chalupové Svatojánské ořechy uzavírá poválečnou trilogii

Obyvatele Kojetínské ulice Den sousedů bavil. „Měli jsme kvůli tomu schůzi s Aktivními obyvateli Kojetínské a Husovy ulice a myslím si, že je to super nápad. I když někteří lidé na Facebooku píšou hloupé komentáře a měli jsme obavy z toho, že nikdo z města nepřijde. Myslím, že se akce vydařila, děti si tu mohou kreslit, poslouchat hudbu a zabaví se. Kdyby se konala i v příštím roce, určitě by se zapojilo více lidí,“ řekla Anna Mirgová, jedna z obyvatelek Kojetínské ulice.

„Je to dobrá věc, hlavně pro mladé, protože lidi se potřebují zbavit předsudků,“ zhodnotil jeden z romských asistentů prevence kriminality.

Přerovská opozice pokračuje ve sbírání podpisů za uspořádání referenda, které by rozhodlo o dalším využití hotelu Strojař. Na stánek mohou lidé narazit i u Galerie Přerov.
Využití hotelu Strojař? Opozice dál sbírá podpisy pro referendum

Do varu přivedla návštěvníky kapela D.U.Bmusic, která zahrála nejen klasické songy ze svého repertoáru, ale i romské písně.

„My jsme tu výzvu přijali radostně - už dříve jsme hráli na Wilsonově ulici, pak v Pasáži a věděli jsme, že tady to bude trochu živelnější. Hlavně jsme byli rádi, že jsme mohli pro jiné lidi otevřít ten prostor, a spolku Ne, jde to trochu pomoci v té jejich vnitřní krizovce, jestli udělali dobře nebo ne, protože Přerov na to má trochu jiný pohled. Spíše bych celou akci nazval jako boj proti předsudkům a doufám, že se nám to podařilo, protože těch negativních řečí kolem toho byla spousta,“ shrnul frontman kapely Pavel Kadlíček.