„V minulosti se tato akce konala na prostranství před poliklinikou, ale protože počasí nevyjde pokaždé, jsme už druhým rokem tady,“ přiblížila psycholožka Blanka Rektorová, která stála u zrodu úspěšného projektu. Návštěvníci Dne pro duševní zdraví se mohli ve středu občerstvit v kavárně, zakoupit si výrobky z terapauetických dílen, nebo si popovídat s odborníky o svých problémech.

Letos poprvé se k akci připojilo také kino Hvězda, kde se dopoledne konala přednáška Ondřeje Pilce s názvem Bláznit je lidské, zbláznit se je normální. Odpoledne pak zájemci zhlédli také český film Úsměvy smutných mužů.

Starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl
V Lipníku a Kojetíně jednají o koalici

„Za posledních dvacet let jsme se v péči o nemocné výrazně posunuli. Podařilo se nám v Přerově rozšířit počet organizací, které se o lidi s duševním onemocněním starají - na denní stacionář, který funguje už pětadvacet let, navázala obecně prospěšná společnost Duševní zdraví, která dělá psychiatrickou rehabilitaci. Od tohoto roku funguje nová služba v pilotním projektu Centrum duševního zdraví. V současné době funguje v republice pět takových center a jedno z nich je v Přerově,“ řekla Blanka Rektorová.

Na Dni pro duševní zdraví měla svůj stánek přerovská Oblastní charita, představily se zde organizace Mamma Help a Kappa Help, Sociální služby města nebo Rotary club. Zájemcům byli k dispozici i odborníci v poradně Psychosociálního centra.

Kabelkový veletrh v Přerově
Překvapivý výtěžek! Kabelkový veletrh v Přerově táhnul

„Naše zkušenost je, že Den pro duševní zdraví pomáhá snížit obavy pacientů vyhledat v případě problémů odborníka. Často se stává, že si sem lidé zajdou, popovídají si a ztratí ostych řešit své problémy u odborníka. Nejdůležitější je destigmatizace - Den pro duševní zdraví je tu hlavně proto, aby se lidé zbavili předsudků,“ podotkla.

Podle ní v dnešní době přibývá neurotických problémů a úzkostně depresivních stavů.

„Souvisí to s tlakem, který tato doba klade na každého člověka, a také s problémem životního tempa,“ poznamenala. Psychosociální centrum se primárně stará o lidi s duševním onemocněním.

Na péči o nemocné už dlouhodobě přispívá přerovský Rotary club.

„Každoročně poskytujeme finanční pomoc na činnost denního stacionáře nadačnímu fondu Duševní zdraví v Přerově. Naposledy jsme přispěli loni v prosinci a naše pomoc již dosáhla částky 281 tisíc korun,“ uzavřela členka Rotary clubu Dagmar Salamánková. 

Noví přerovští zastupitelé. Ilustrační koláž
Přerované, toto jsou vaši noví zastupitelé