Jedna z nejvýznamnějších přerovských firem – Meopta – si letos připomíná osmdesáté výročí svého založení a součástí oslav byl v sobotu i Den otevřených dveří.

„Zájem je obrovský. Tři čtvrtě hodiny po otevření prošlo branami na čtyři sta návštěvníků. Krátce před polednem si nenechalo ujít prohlídku firmy více než dva tisíce lidí," uvedla za organizátory Hana Filipová.

Na příchozí čekal nabitý program. Přímo v areálu si mohli vyzkoušet dalekohledy, ale také puškohledy a nebo zaměřovací optiku ručních palných zbraní. Největší zájem byl ale o zhruba hodinovou prohlídku provozu.

„Pro nejmenší návštěvníky jsme připravili bohatý doprovodný program. Kromě skákacího hradu a prohlídky hasičské techniky si děti zkusily malování na čočky, které si pak s sebou vzaly na památku domů," řekla.

Do Meopty si našli cestu především bývalí nebo současní zaměstnanci, kteří dorazili i se svými rodinnými příslušníky. Velký zájem o prohlídku provozu měli ale i lidé z okolních měst – Olomouce, Prostějova nebo Zlína.

„Pro řadu z nich je to vůbec první příležitost nahlédnout pod pokličku tak specifického oboru jakým je optika," vysvětlila Zuzana Veselá z oddělení propagace.

Bývalí zaměstnanci vedli dlouhé debaty o tom, jak to ve firmě vypadalo dříve, a mnozí z nich se netajili tím, že jsou překvapeni moderní technikou.

„Přišel jsem se podívat na místo, kde jsem pracoval před pětadvaceti lety. Všechno se tu ale změnilo a v dílně bych to málem nepoznal, samé nové stroje," svěřil se třeba jeden z příchozích. Zavzpomínat si na staré časy přišla také čtyřiasedmdesá­tiletá Božena Pauswangová z Přerova.

„Dělala jsem devětatřicet let ve mzdové účtárně a to je kus života. V době, kdy jsem tu pracovala, byla Meopta hodně úspěšná a měla přes pět tisíc zaměstnanců," přiblížila důchodkyně, která prý zůstala celý život věrná jedné firmě.