„Nevadí mi to. Sám mám obchod s klenoty, takže vím, co je to den volna. Ženy, které v obchodech pracují, si přece taky potřebují odpočinout. A kdo chce, ten může nakoupit ve všední den," hodnotí Antonín Hanáček.

Podobně to vidí i Karolína P., jež přijela na svátky za rodinou až z Rakouska. „Sama dělám v prodeji a můžu říct, že není nic příjemného stát na nohou od pondělí do neděle. V Rakousku jsou o vybraných svátcích obchody zavřené, takže mi to přijde jako naprosto normální věc," řekla.

Zákon, který schválila vláda, má podpořit zaměstnance supermarketů, aby mohli trávit více času s rodinou. Prodávat se podle nové legislativy nesmí zboží v prodejnách nad 200 metrů čtverečních, tedy v drtivé většině supermarketů.

Zákaz se vztahuje na sedm vybraných státních svátků – Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a pak dva o Vánocích – 25. a 26. prosince.

V obchodních centrech mohou zůstat otevřeny menší prodejny. Zákaz se nevztahuje na prodejny do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, prodejny v nemocnicích či obchody na letištích a nádražích. Ten, kdo nařízení poruší, riskuje až milionovou pokutu.

Nařízení neobejdou

V Přerově je situace jasná – a krátká exkurze do místních supermarketů ukázala, že nikdo z obchodníků nehodlá ani kvůli vyšším tržbám nařízení obcházet.

Zavřené budou mít v malém i velkém Tescu, ve všech prodejnách Albertu, ale i Penny marketu, Lidlu či Kauflandu. Zpříjemnit státní svátek hodlá svým návštěvníkům alespoň kavárna s cukrárnou v Galerii Přerov – ta bude 28. října otevřená.

„Zákazníci se do kavárny dostanou vchodem z Čechovy ulice, jinak budou mít ale všechny obchody zavřeno. Billa kvůli státnímu svátku chystá speciální akci – a to 27. října, kdy bude otevřeno až do 22 hodin večer," upřesnila recepční Galerie Přerov Marie Látalová.

Komplikuje nové nařízení situaci zaměstnancům, kteří přijdou o sváteční příplatky? Jít osmadvacátého října do zaměstnání vůbec nevadí Zuzaně Pekníkové, jež pracuje jako obsluha čerpací stanice v Lipnické ulici.

„My jsme tady i během státního svátku na sto procent a vůbec mi to nevadí. Chápu to ale o Vánocích, kdy chtějí být lidé s rodinou," řekla.

Lidé, kteří jsou přes týden v práci, ale denní pauzu marketů příliš nechápou.

„Státní státek je jedna z mála možností, kdy mám volno, a potřebovala bych doplnit zásoby do ledničky. Zavření supermarketů mě tedy netěší. Přes týden nic nestíhám, a tak zbývá jen čtvrtek večer," zmínila Milena S.

„Nechápu, proč je zavřeno jen jeden den. Podle mě to žádný smysl nemá," řekla zákaznice supermarketu v Bayerově ulici.